49 Wie het initiatief neemt, behoort niet alleen van het belang der zaak doordrongen te zijn, doch ook te kunnen oordeelen over de middelen, die voorgesteld worden om het doel te bereiken en dat oordeel is voor een departement, geheel staande buiten het beheer van het kadaster, uiterst moeielijk te verwerven. Mijn belang, d.w.z. het belang van het Nederlandsche volk, moet zwaarder wegen dan overwegingen van competentie tusschen verschillende departementen. In dat belang dring ik er met klem bij Uwe Excellentie op aan van Uwe overtuiging, dat zoo spoedig mogelijk dat wetsontwerp behoort ingevoerd te worden, getuigenis af te leggen door zelf het initiatief te nemen. Arnhem, Dec. 1920. HET NIEUWE KADASTER VAN DIEREN. Aanteekeningen bij het rapport van het Bestuur der Vcr- eeniging voor Kadaster en LandmeetkundeDecember 1920, (Zie Tijdsehrift voor K en L. Jaarg. 1920, bladz. 1S1.) Het ontbreken van vormvoorschriften voor het proces-verbaal van grensregeling enz. De authenticiteit van het proces-verbaal van grensregeling is geen doel, doch een gevolg van het voorschrift, dat de grens regeling moet plaats hebben ten overstaan van deu landmeter. Het door dezen op te maken proces-verbaal moet, door neder- legging aan de bewaring, openbaar gemaakt worden, ten einde aan de grensregeling werking te verleenen tegenover derden. Deze (verkrijgers van eigendom, hypotheek enz.) moeten op den inhoud van het proces-verbaal kunnen vertrouwen en de nietig heid ervan werkt dan ook niet tegen hen (wetsontwerp art. 7). Zijn er redenen om voor een bepaald soort van authentieke akten vormen voor te schrijven, dan mag daaruit nog niet worden afgeleid, dat die vormen ook voor andere authentieke akten noodig zijn. Dit moet bij elke soort akten voor eiken vorm worden aangetoond. Het zal zonder uitvoerig betoog duidelijk zijn, dat sommige vormen, voor notariëele akten voorgeschreven, voor processen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 53