verbaal van grensregeling ondoelmatig of zelfs absurd zijn, bijv. de voorschriften om alle getallen voor maten in woorden uit te drukken, om geen afkortingen noch teekens te gebruiken enz. Onpractisch en ongewenscht zou het voorschrift zijn aan den landmeter om te verklaren: dat de verschenen personen hem bekend zijn of door (hem bekende) getuigen bekend zijn gemaakt. De identiteit blijkt voldoende uit de verschijning der opge- roepenen of uit de over te geven schriftelijke volmachten. De landmeter zal soms geen enkele der verschenen personen kennen, deze kennen elkaar daarentegen in den regel wel. Wie fraudeeren wil, doet dat alléén of met medeplichtigen, doch niet onder ge tuigen. Wordt niettemin valschheid gepleegd, dan werkt deze niet tegen derden en tusschen partijen zou de rechtzekerheid niet bevorderd worden door het bewijs der valschheid te bemoeielijken of onmogelijk te maken. Dit zou het gevolg zijn van de inlassching der verklaring in het proces-verbaal «mij landmeter bekend». Onjuist is de meening, dat «zonder die verklaring steeds eene «partij, door te ontkennen, dat zij heeft medegewerkt aan het «proces-verbaal, de tegenpartij kan noodzaken om te bewijzen, dat «dit wèl het geval is geweest». Wie eene authentieke akte van valschheid beticht moet zelf het bewijs daarvan leveren, doch kan niet het bewijs van echtheid aan de andere partij opleggen. Benadeeling van belanghebbenden, door vervalsching van een proces-verbaal, is niet te duchten van ambtenaren, die daarbij geen belang hebben. Wie overigens meent, dat de in de notariswet en andere wetten voorgeschreven vormen verhinderen, dat de notaris akten passeert voor personen, die hij niet kent of hem niet werden bekend gemaakt, of dat al die vormen worden in acht genomen op de wijze als de wettelijke voorschriften dat bedoelen, kent de notariëele praktijk niet. Vervulling van den wensch om de vastgestelde grens niet alleen door teekens aan te duiden op de teekening, doch ook nog te omschrijven in het proces-verbaal, stuit af op overwegende bezwaren. Welke omschrijving moet gelden als er verschil is? Men zal misschien het zwaartepunt willen leggen in de omschrijving in woorden. Doch de belanghebbende verstaat het lange relaas in woorden niet. Daarentegen begrijpt hij de kaart, zoo noodig na eenige toelichting van de teekens. Want de aanwijzing der grens 50

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 54