56 Voornoemd bestuur vestigt in het bijzonder de aandacht van Uwe Excellentie op het feit, dat als regel als grondslag voor de uitbreidingsplannen worden genomen copieën van de kadastrale kaarten, welke daarvoor echter niet voldoende nauwkeurig zijn. Die onnauwkeurigheid zal nog sterker worden gevoeld, indien het thans ingediende wetsontwerp tot wet wordt verheven en de gemeentebesturen gehouden zullen zijn het uitbreidingsplan ook werkelijk uit te voeren. Stelt Uwe Excellentie zich blijkens de toelichting van artikel I voor, dat thans een einde kan en moet worden gemaakt aan de willekeur ten aanzien van een uit breidingsplan» dan zal zulks onmogelijk zijn, zoolang de tech nische grondslag niet een meer deugdelijke is. De nauwkeurig heid van de meeste kadastrale kaarten, welke een eeuw geleden vervaardigd werden enkel om te dienen voor de grondbelasting, laat te veel te wenschen over en blijkt hoe langer hoe meer onvol doende voor hare tegenwoordige, geheel gewijzigde bestemming. Bij herhaling is door onze vereeniging gewezen op de nood zakelijkheid om tot vernieuwing door hermeting over te gaan. Daardoor alleen ook kan het doel, hetwelk Uwe Excellentie beoogt met de wijziging der Woningwet, wat betreft uitbreidings plannen en bouwverbod, geheel worden bereikt. In afwachting van de algeheele vernieuwing van het kadaster welke uiteraard tientallen van jaren zal duren, zou o.i. het doel der voorgestelde wijzigingen meer benaderd kunnen worden, door voor de uitvoering van de uitbreidingsplannen aan de gemeente besturen desgewenscht landmeetkundige hulp van rijkswege toe te zeggen, welke hulp in verband met de groote algemeene belangen bij de verkeerswegen betrokken kosteloos moet worden verstrekt, waartegenover zou kunnen worden bedongen, dat de regeering meer reëelen invloed bij de uitvoering verkrijgt. Voorts vestigen wij nog de aandacht op de wenschelijkheid in verband met de volkshuisvesting van een spoedige totstandkoming van een Wet op de Ruilverkaveling. Onze vereeniging heeft reeds zoo lange jaren en zoo dikwijls het groote nut van een dergelijke wettelijke regeling aangetoond, dat wij ons thans van den plicht ontslagen mogen achten daar voor de vele argumenten aan te voeren. Mocht het Uwe Excellentie nuttig of gewenscht voorkomen, dat de inhoud van dit schrijven nader in eene mondelinge be-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 60