68 dus met het bovenstaande resultaat vrij wel in overeenstemming is. Wordt uitgegaan van de bekende vastheid van de opper- vlaktelaag in verband met de periode der poolbeweging dan vond Schweydar; n 33,ia X io11 (1—0,907 ri2) cgs, waaruit voor de vastheid in het Centrum en aan het oppervlak resp. volgt: 33,12 en 3,o8.iou. De volgens beide methoden verkregen resultaten stemmen dus vrij goed overeen en er blijkt uit, dat de vastheid der aarde in het centrum meer dan viermaal zoo groot is als die van staal, terwijl hare vastheid aan de oppervlakte nog minder bedraagt dan de helft van dit metaal. Schweydar leidde verder uit de poolbeweging af, dat eene lichtvloeibare laag, die bijv. met gesmolten lava te vergelijken zou zijn, ook zelfs van geringe dikte, onder de aardkorst niet aanwezig kan zijn. Het verloop der getijden weerspreekt echter niet het bestaan eener magmalaag van bijv. 600 K.M. dikte met een taaiheidscoëffient van 1013 a io14; ook eene dikkere laag met nog groote taaiheid (bijv. io16) zou volgens de getijden nog mogelijk zijn, doch de periode der poolbeweging voert tot de uitkomst, dat eene samenhangende magmalaag van 600 K.M. dikte en een taaiheidscoëfficient van de orde 1014 c.g.s. zeer zeker niet aanwezig is. x) Ter vergelijking van de mate van vastheid van dergelijk magma volgen hieronder de taaiheidscoëfficienten van enkele meer of minder plastische stoffen. De taaiheidscoëfficient van Zegellak bij kamertemperatuur is van de orde io9 van Colophonium (Vioolhars) bij 46° io12 van ld. 20° io15 2) Boven is reeds aangestipt, dat de aarde zich in weerwil van hare betrekkelijke vastheid volkomen heeft gevoegd naar de bij hare rotatie optredende krachten; dat heeft echter de «tijd» bewerkt. Kronos heerscht oppermachtig. Aan lang-periodische of constante gedurende geologische perioden werkende Dr. \V. Schweydar, Die Polbewegung in Beziehung zur Ziihigkeit und zu einer bypothetischen Magmaschicht der Erde, 1919, S. 7. C) Dr. W. Schweydar, Untersuchungen über die Gezeiten dei festen Erde und die hypothetische Magmaschicht, 1912, S. 32.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 72