betoogde Taylor eene dergelijke losscheuring van Groenland van Noord-Amerika en onafhankelijk van beide stelde eindelijk Alfred Wegener zijne hypothese op betreffende de «Horizontal- verschiebung der Kontinentalschollen». Niet alleen de parallelliteit, doch ook de geologische gesteldheid van correspondeerende plaatsen, op de Oost- en de Westkust van den Atlantischen Oceaan schenen te wijzen op de saamhoorigheid dezer kusten als breukranden van eene geweldige zich steeds verwijdende spleet. Op Groenland zoowel als in Noorwegen treedt Gneis op in machtige lagen; de uitloopers van de Appa- lachen (Alleghennygebergte) vormen op Nova Scotia en New- Foundland als het ware de voortzetting van de in Bretagne en Ierland steil afbrekende Armoricaansche opplooiing en het kolengebergte van Amerika verschijnt daardoor als de voortzetting van dat in Europa. Midden-Amerika is te vergelijken met de Middellandsche breukzone en voor Zuid-Amerika en Afrika zijn eveneens talrijke punten van overeenkomst aan te wijzen. Ook de Flora en de Fauna wijzen op nauwe saamhoorigheid, voor het noorden van Amerika en Europa zelfs tot in den diluvialen tijd. Het gewone heidekruid Calluna vulgaris) komt slechts voor in N.W. Europa en N.O. Amerika; met de gewone tuinslak (Helix hortensis) is dit eveneens het geval. De familie der Baarzen komt niet voor in Westelijk Amerika en ontbreekt eveneens in Oostelijk Azië, ze kan zich dus niet over de Beringstraat, die vroeger trouwens als eene wijde zee gaapte, van Europa naar Oostelijk Amerika hebben verspreid. Het zijn vooral echter de opeenvolgende astronomische bepalingen van het verschil in geographische lengte tusschen Amerika en Europa, die er op schijnen te wijzen, dat de afdrijving van de Amerikaansche schol nog steeds voortduurt en de Atlantische Oceaan zich dus nog voortdurend verwijdt. Sedert de transatlantische kabels de gelegenheid boden om met grootere nauwkeurigheid de geographische lengte te bepalen, beschikken wij over de drie hieronder volgende transatlantische lengte-verschillen: 1866 Hearts Content - Foilhommerum 2u5im56,364 +0,029 1870 Duxbury - Brest (Tower of St. Louis) 424 43,276 ±0,047 1892 Montreal - Green wich454 18,67 ±0,015 Na reductie eenerzijds op Cambridge en anderzijds op Green- 7i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 75