83 meting zij hier nog verwezen naar de publicatie der «Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing»; «Topo- graphische Kaart en Rijksdriehoeksmeting», door Prof. Hk. J. Heuvelink, c. i., Delft, 1920. Wanneer wij zoo gelukkig zijn onze verkenmerken in stand te houden, zullen eerst zij, die een of meer geslachten na ons komen, hier wellicht klaarheid kunnen brengen. Ten opzichte van het punt «Veluwe» op den Torenberg tevens verkenmerk onzer Nauwkeurigheids-waterpassing geldt dit ook, daar de pilaar («Observatoire» van Krayenhoff) aldaar was omgevallen en ten behoeve van de werkzaamheden voor de «Nauwkeurigheids-waterpassing» en de «Rijksdriehoekmeting» weder moest worden opgericht; ook dit punt kan dus eerst later dienst doen bij het constateeren der geringe bedragen van mogelijke en steeds zeer langzaam zich openbarende tectonische verschuiving. Onze Nauwkeurigheids-waterpassing zal ons de absolute grootte moetenl leeren kennen van de verticale componente in de schollenbewegingzij is daartoe ook zeer goed in staat, daar zij tot de beste behoort, die tot nog toe werden verricht, zooals blijkt uit het onderstaande staatje van waarschijnlijke fouten per kTo rn eter van eenige Nauwkeurigheidswaterpassingen in verschil lende landen. Oostenrijk-Hongarije m.M. Denemarken, kleiner dan Mecklenburg Nederland Pruisen (Geodetisch Instituut) Landesaufnahme Frankrijkvan 1,1 tot Zwitserland Spanje Portugal W urtemberg Sachsen Rusland België (oudere waterpassing) in verschillende raaien zelfs meer dan 5»° 1,0 1,0 0,8 0,5 1,6 1,4 0,7 1,9 1,7 1.3 2,1 2,4 3,0 3,0

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 87