84 Volgens de in 1888 gepubliceerde uitkomsten onzer in 1875 aangevangen Nauwkeurigheidswaterpassing bedraagt de middel bare fout per kilometer 0,75 m.M. en de middelbare fout inde hoogten van eenige punten langs de grenzen van ons land is als volgt: Amsterdam m.M. den Helder 6,97 Petten q 10 Katwijk 4,86 Hoek van Holland 5.67 Nieuwe Schans 8,93 Salzbergen Denekamp Roermond Visé Hieruit blijkt dat ons primair hoogtenet aan alle daaraan te stellen eischen kan voldoen en lokale hoogteveranderingen in ons land, zelfs van enkele millimeters, steeds zullen kunnen worden geconstateerd. Vergelijkt men de uitkomsten dezer nauwkeurigheidswaterpassing met de gegevens van oudere waterpassingen, dan stuit men op belangrijke afwijkingen, die tot 0,2 a 0,3 M. kunneu klimmen en die vermoedelijk niet steeds aan fouten in de oudere water passingen zullen mogen worden toegeschreven, doch wellicht in verband staan met nog steeds voortdurende hoogteveranderingen van den bodem. De voor Roermond (+0,305) en Maastricht (_j_ 0,154) geconstateerde verschillen zouden er bijv. op kunnen wijzen, dat de Groote Slenk zich nog steeds ten opzichte van de horsten verdiept; ook de opvallende steilkanten in het terrein pleiten voor recente schollenbeweging langs de breuken. Daar reeds een 35-tal jaren sedert onze eerste Nauwkeurigheids waterpassing is verloopen en het in de bedoeling lag deze periodiek te herhalen, is het te hopen, dat spoedig de gegevens eener nieuwe waterpassing ter beschikking zullen komen, ter vergelijking met de in 1888 gepubliceerde uitkomsten, eerst dan zullen op 00 11,24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 88