«7 vertoont de in 1782 door den Hessischen ingenieur J. H. Müller te Darmstadt vervaardigde machine. Aan den Eizasser Charles Xavier Thomas komt de eer toe de rekenmachines het eerst voorden handel te hebben gefabriceerd; in 1820 werd zijn «arithmometer! gepatenteerd. De machine -van Thomas is feitelijk nog heden in de Burkhardtsche behouden, welke laatste sedert 1879 in Glashütte wordt vervaardigd. Bij alle tot dusver geconstrueerde machines werd de vermenig vuldiging tot een herhaalde optelling teruggebracht; Maurel en Jayet (1849) en Tschikyscheff (1878) trachtten die bewerking meer direct uit te voeren. Ofschoon zij daarin met hun meer samengestelde machines slaagden, brachten deze toch geen noemens waardige verbetering, omdat het aantal noodige omdraaiingen feitelijk niet verminderd werd en alleen het verstellen van het telwerk werd uitgespaard. Niet onvermeld mag blijven de rekenmachine van professor Dr. Eduard Selling te Würzburg (1886), die een nieuw schakel- werk toepaste, terwijl als merkwaardigste uitvinding der 19e eeuw mag gelden het in 1889 door Léon Bollée uitgevonden vermenig- vuldiglichaam, door O. Steijer en H. W. Egli later (1892) voor de machine «millionar» gebruikt. W. T. Odhner te Petersburg vervaardigde in 1892 een machine, die door een nieuwen vorm van het schakelwerk zich onderscheidt van de machine van Burkhardt, hij vervangt de bovengenoemde cylinders door schakelraderen. De firma Grimme, Natalis en Co. te Brunswijk heeft de fabricatie dezer, onder den naam «Brunsviga» in den handel ge brachte, machine ter hand genomen. Een der eerste typen Bruns viga wordt, wat de hoofdzaken betreft, beschreven in Jordan II, 8e uitga-e 1914, blz. 171 e.v., waarin ook afbeeldingen en korte beschrijvingen zijn opgenomen van de machines van Burkhardt, Steiger en Egli en Hamann, en aan welk standaardwerk boven staande gegevens werden ontleend. Tot de leermiddelen der afdeeling Geodesie aan de Landbouw- hoogeschool behooren een Millionar en een Brunsviga. De eerste kadastrale rekenmachine is de door Trinks verbeterde, men zou geneigd zijn te zeggen, «vervolmaakte» Brunsviga, in den handel gebracht onder den naam «Trinks Triplex Brunsviga», in haar nieuwsten vorm het eerst geconstrueerd in November 1911 en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 91