8g naar links of negatief d.wz. naar den rekenaar toe (aftrekken, deelen). Om van de eene in de andere bewerking over te gaan behoeft geen stift, hefboom of wijzer te worden verplaatst; men onder scheidt slechts vooruit- of terug draaien van de kruk. Bij positief werken vertoont het quotientwerk witte- bij negatief werken roode cijfers (behoudens de o en de q) terwijl een plus- of minusteeken in de opening boven het fabrieksmerk den aard der laatst uit gevoerde bewerking aangeeft. Bijna onnoodig te zeggen dat de tientallenoverbrengiug even goed naar beneden als naar boven werkt; door deze inrich ting wordt een groot aantal kruk-draaiingen uitgespaard: moet men b.v. met 798 vermenigvuldigen, dan kan men volstaan met 5 omdraaiingen in plaats van 24, door n.l. 1000202 te nemen. Rechter- en linker resultaatwerk tezamen vormen de slede, die eenvoudig door zijwaartschen druk tegen de lippen onder quotient- opening 4 en resultaatopening 17 telkens een plaats naar rechts of links wordt versteld, terwijl na het neerdrukken van de lip onder quotientopening 2 de geheele slede een willekeurig aantal plaatsen in beide richtingen kan worden verschoven. Op de slede bevindt zich een dun metalen geleide-staafje, waarlangs drie komma-teekens verplaatsbaar zijn (op de afbeelding zichtbaar boven quotientopening 10, bij e en tusschen de resultaat openingen 19 en 20.) Zoolang de slede niet juist op een goede plaats staat, waartoe een pal in een der onder de slede zichtbare openingen moet vallen, kan de kruk niet worden omgedraaidevenmin zoolang een der vleugelschroeven niet in haar ruststand is. Omgekeerd kan geen enkel werk op nul worden gesteld, zoolang de kruk buiten haar ruststand is; de kruk is in rust, wanneer de veerende stift van de knop in de daartoe bestemde opening sluit. Het groote voordeel nu van de Trinks Triplex machine is gelegen in het uitgebreide instel- en resultaatwerk, waardoor het niet alleen mogelijk is producten tot 20 cijfers en quotiënten tot 12 cijfers eenvoudig en snel te verkrijgen, maar waardoor ook allerlei gecombineerde berekingen in een bewerking kunnen worden uitgevoerd als:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 95