go a. Vermenigvuldiging van twee factoren met een gemeenschap- pelijken factor of met verschillende factoren. b. Vermenigvuldiging van drie factoren met elkaar, dus derde- machts-verheffing. c. Vermenigvuldiging met gelijktijdige optelling der producten, waarbij zoowel elk product afzonderlijk als het totaal van alle producten wordt verkregen. d. Gelijktijdige deeling en vermenigvuldiging naar de formule Men kan b.v. 2 getallen van vijf cijfers instellen (door de in gleuven verplaatsbare hefboomen, onder a en b zichtbaar, op de naast die gleuven geplaatste cijfers te zetten) en deze beide getallen tegelijkertijd vermenigvuldigen met een derde getal van vijf cijfers. Dit is van het grootste belang bij polygoonberekeningen; men maakt daarbij gebruik van de werkelijke sinus- en cosinus waarden en vermenigvuldigt beide tegelijk met de lengte der veelhoekszijde. Na éénmaal omdraaien van de kruk controleert men in het rechterresultaatwerk de instelling (men heeft dan met 1 ver menigvuldigd) en na afloop der bewerking staat in het linker- resultaatwerk de vermenigvuldiger, terwijl de beide producten in het rechter resultaatwerk zijn te vinden, De boven onder d genoemde mogelijkheid is van uitnemend belang bij de oplossing van normaalvergelijkingen. Men plaatst den vermenigvuldiger A links- den deeler C rechts in het instel- werk en draait de kruk zoolang naar rechts (positief), tot rechts in het rechter resultaatwerk het vermenigvuldigtal B is verschenen, het getal in het linker resultaatwerk geeft het aantal omwentelingen aan; men heeft natuurlijk met dat getal tevens A vermenigvul digd. Dit product, de verlangde uitkomst, verschijnt links in het rechter resultaatwerk. Deze werkelijkgroote voordeelen der Trinks Triplex machine, te danken aan haar zeer groote capaciteit, welke door geen der andere bovengenoemde merken, hoe geniaal van vinding en constructie overigens, wordt geëvenaard, stempelen haar tot de machine bij uitnemendheid voor landmeetkundige berekeningen. Reeds in jaargang 1899 worden op blz. 6567 de voordeelen der Brunsviga opgesomd, onder verwijzing daar naar moge hier

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 96