de nadruk worden gelegd op drie voorname eigenschappen, die evenals alle daargenoemde de zooveel verbeterde Trinks Triplex even zeer eigen zijn als de oorspronkelijke Brunsviga n.l. ie groote zekerheid. 2e eenvoud van behandeling. 3e snelheid d.i. oeconomie. Vóór de aanschaffing voor rijks rekening heeft «onze» reken machine een maand lang moeten proefdraaien; verschillende landmeters hebben er in dien tijd mee gewerkt. De proeven strekten zich uit over: a. gewoon rekenwerk, (oppervlakte berekening) b. berekening van voorloopige coördinaten, azimuths, fouten- en normaalvergelijkingen (form. 4, waarvan afd. I gewijzigd en veel verkort) c. veelhoeksberekening (form. 5 met geringe wijziging); d. meetpuntenberekening (form. 7 ongewijzigd); De verkregen resultaten waren zoo gunstig dat zonder voor behoud kon worden geadviseerd tot aanschaffing, waartoe dan ook weldra machtiging werd verleend. De machine is sedert bij berekening van driehoekspunten en vooral ook bij veelhoeksvereffening gebruikt en ieder, die de machinekruk hanteerde, is vol lof over het meesterstukje van techniek, dat zeer terecht den naam voert van den onvermoeiden strever naar verbetering der Brunsviga-machine Trinks en dien van Triplex ten volle verdient. De bedoeling is natuurlijk om voor zooveel mogelijk rekenwerk de machine aan te wenden; men verkrijgt zeer spoedig de noodige routine en geeft weldra de voorkeur aan de machine boven de rekentafel, welke laatste het, vooral bij het werken met getallen van meer dan drie cijfers, volkomen moet afleggen tegen haar modernen mededinger. Zij is ons gebleken te zijn een nimmer falende helpster, die, immer waakzaam, haar bemoeiingen zoover uitstrekt, dat zij, tegen een mogelijk verkeerd uitgevoerde bewerking op bescheiden wijze bellende protesteert. Moge de eerste bij het Nederlandsche kadaster in gebruik genomen rekenmachine spoedig door meer worden gevolgd. Voor uitgewerkte voorbeelden van landmeetkundige machine- 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 97