berekeningen zie men o.a. «Otto Koll, Geodatische Rechnungen mittels der Rechenmaschine». J. F. A. VAN RlESSEN. EEN HANDIG INSTRUMENTJE. De landmeter voor den gewonen dienst, die zijne veldaantee- keningen op schaal vervaardigt, ondervindt de moeielijkheid om de hoeken tusschen op te nemen richtingen voldoende nauwkeurig te schetsen, omdat hij in den regel geen hoekmeetinstrument bij zich heeft. Het is voor het aanleggen van veldwerk voldoende, als de hoeken in graden kurinen bepaald worden. Ik heb daarom een instrumentje laten maken, overeenkomende met een sextant. Op een plankje is een gedeelte van een koperen transporteur beves tigd met twee spiegeltjes van ongelijke hoogte. De groote spiegel, die op een spil draait, heeft eene naald, welker punt langs den omtrek van den transporteur beweegt. Beide spiegeltjes kunnen op het plankje neergeklapt worden, en een deksel, met scharnier aan het plankje, beschermt het toestel en maakt er een plat doosje van, 7V2 centimeter in het vierkant en 1V2 c.M. hoog, geschikt om in het vestzakje te bergen. Plankje en deksel zijn van mahonie hout en de spiegeltjes zijn in koper gevat. Plet spreekt vanzelf, dat het dubbele van den hoek, dien men op den transporteur afleest, op het veldwerk wordt uitgezet. Het instrumentje ziet er keurig afgewerkt uit. De maker, de heer A. Buunk, Diezerstraat 37 te Zntphen, levert het voor/12,50. Krijgt hij er veel bestelling van, dan wil hij den prijs sterk ver lagen. A. K. Nunnink. 92

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1921 | | pagina 98