gebracht en meer in het bizonder om hun kennis te doen nemen van de oeconomische gevolgen van ruilverkaveling, werd op 18 en 19 Mei j.l. eene excursie gehouden ter bezichtiging van eenige streken in de omgeving van Düsseldorf en Keulen. Aan deze excursie werd deelgenomen door een 32-tal leden der hoofdafdeeling, waaronder 3 van kadastrale zijde (lector van Riel en de landmeters Kreeftenberg en van Riessen) en 3 controleurs van de grondbelasting (de Boer, L. W. Sillevis en K. M. Sillevis). Nadat op den i8en Mei in het gebouw van het Landeskulturamt te Düsseldorf eerst eene voordracht over ruilverkaveling door den Landeskulturamts-President was bijgewoond, werd een autotocht ondernomen naar het ruïlverkavelingsgebied van Elfgen, Jüchen en Hochneukirch. Te Elfgen waren de oude perceelen nog bij de eigenaren in gebruik als tot dusver; de wegen en de nieuwe perceelgrenzen waren op het terrein echter reeds door grenssteenen aangegeven en na den oogst van 1922 nemen de eigenaren bezit van hunne nieuwe perceelen. Ten gemeentehuize werd door den Kulturamtsvorsteher eene verklaring gegeven van de ruilverkavelingsplannen van Jüchen en Hochneukirch. Eene «Klaranlage» zorgt voor de reiniging van het afvalwater der weverijen van Hochneukirch, alvorens het naar de Niers wordt afgevoerd. De preusische wet van 1920 biedt de gelegenheid om de dorpen mede in de ruilverkaveling te betrekken, waardoor betere ver binding van het nieuwe wegenstelsel met de dorpsuitgangen mogelijk wordt. Den 19™ Mei vertrokken de deelnemers per spoor van Düssel dorf naar Keulen en verder per auto naar Junkersdorf, waar de Kulturamtsvorsteher eene bespreking hield over den ouden bezitstoestand van de «Feldmark» Junkersdorf; over Lövenich, waar de indeeling der bouwterreinen langs den rand van het dorp werd bezichtigd en Freimersdorf, waarbij de sterkste elec- trische overlandkabel van Duitschland werd gepasseerd, ging de tocht dan verder naar het ruilverkavelingsgebied van Brauweiler. Nabij Buschbell werd het aan één eigenaar toegewezen en tot fruittuin aangelegd heuvelachtig terrein aan den voet van een uitlooper van den Eifel bezichtigd en bij Hücheln de cascaden- bouw ter regeling van den waterafvoer en voorkoming van over- IOO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 100