«I. K.»-BESPIEGELINGEN. II. Tot dusver hebben we de eigendomsverhoudingen tusschen een openbaar water en dan meer bepaald een openbare rivier, be schouwd uitsluitend onder 't licht der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek zonder ons er aan te laten gelegen liggen, dat er twee wetten zijn die onder zekere omstandigheden hun invloed hebben doen gelden of doen gelden en wel de Publicatie van 24 Febru ari 1806 en de Rivierenwet (Wet v. 9 Nov. 1908 Stbl. n°. 339.) In beide wetten is het beginsel neergelegd, dat de eigendoms- verkrijging door natrekking, daarin bestaande dat de aan een oeverland opkomende aanwassen wettelijk deel uitmaken van dat oeverland, langs in de wet omschreven oevergedeelten vervalt of ophoudt te werken op het tijdstip waarop de Staat begint met het doen verrichten van uitbouw uit den oever of laten we duidelijkshalve zeggen: met het aanleggen van kribben of dammen en soortgelijke werken aan het oeverland. Denken we ons weer de bewegende grens van straks, dan moeten we dus 't begrip van de altijddurende schommeling wat inkrimpen, omdat de beweging ophoudt op 't oogenblik waarop de bouw der rivierwerken een aanvang neemt en de lijn, in den vorm waarin zij zich op dat oogenblik bevindt, verstijft tot blijvende eigendomsscheiding. Hadden we een filmplan, dan zou dit ons dadelijk de vastgeworden en blijvende gedaante van 't oeverland in beeld brengen en als dan tevens de omschrijving in de registers, de beweging had gevolgd, dan waren de oeverlandsperceelen in het kadastrale verband opgenomen op gelijke wijze als alle andere perceelen met vaste grenzen. Doch we weten dat zoodanige on derstelling op een onmogelijkheid zou steunen en hebben er dus in te berusten dat de kadastrale kaart ten achter is bij het terrein en dat die achterstand moet worden ingehaald. Voor we ons bezig houden met wat daarbij valt op te merken, dienen we even zijwaarts te zien, omdat we in het vorenstaande ruimte gelaten hebben voor, althans niet hebben uitgeschakeld de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 105