op te maken kadastrale metingstaten, de betrekking tusschen den vorigen toestand en den nieuwen te omschrijven zooals de hulp- kaart die voorstelt, omdat de eigendomsverhoudingen geregeld zijn bij de wet en niet afhankelijk zijn van eenige kadastrale aanduiding. Immers de aan 't oeverland opgekomen aanwassen maken wettelijk deel daarvan uit, wat het oeverland door afslag verloor is openbare rivier geworden en we verwachten geen tegenspraak als we aannemen dat met het te niet gaan of buiten den handel geraken van de zaak, de daaraan verbonden zakelijke rechten of daarop rustende lasten tevens zijn opgeheven. Toch moeten we ook hier weder het voorbehoud maken, dat die omschrijving in de kadastrale metingstukken alleen mogelijk is zoolang bij de verandering slechts de openbare rivier en het oeverland betrokken zijn. Veelal zijn de verhoudingen minder eenvoudig. Voor en aleer toch de door partijen geconstateerde grenslijn behoorlijk in geschrifte is vastgesteld, zijn gewoonlijk de rivierwerken welker aanleg oorzaak van de transactie was, ten tooneele verschenen, zoodat deze bij de vervaardiging der kadastrale metingstukken daarin opgenomen kunnen worden. Dan evenwel zal bij verwijzing voorzichtigheid geboden zijn en zal niet altijd de voorstelling die de hulpkaart van de terreinsver andering geeft, tot leidraad mogen strekken. Loopt toch de oude kadastrale oeverlijn rivierwaarts van de nieuwe grenslijn, dan zouden de nieuwe rivierwerken en de mogelijke aangebrachte grondaanvullingen die binnen d. i. landwaarts van die oude ka dastrale oeverlijn liggen, worden geregistreerd als kinderen van het oeverland, wat toch in flagranten strijd zou zijn met de wer kelijkheid, want de Waterstaat heeft die werken aangelegd in de rivier en niet op de uiterwaarden. Deze werken en de mogelijk daarbij ontstane verlandingen zijn zelfstandig uit de rivier opge komen eigendomsobjecten en behooren uit dien hoofde aan den Staat. In sterke mate komt de onjuistheid van dusdanige kadastrale verwijzing tot uitdrukking bij de toepassing van oeverconstatee- ringen of grensregelingen die opgemaakt zijn of worden op grond van de Publicatie van 1806. Reeds ongeveer het midden van de vorige eeuw is met de normalisatie van onze groote rivieren, zij het al niet dadelijk naar het thans zoo goed als tot uitvoering gebrachte denkbeeld, een aanvang gemaakt doch er is daarbij niet altijd zorg gedragen io8

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 108