toepassing te verklaren; mocht evenwel art. 37 N. W. aldus ge wijzigd worden, dat er een behoorlijke termijn b.v. een maand was, waarin ook nog vervallen nummers in akten konden worden gebruikt, dan zou het geen zin meer hebben, de akten van eigen domsovergang anders te behandelen dan die van hypotheekstelling. «Alle notarieële akten, bestemd enz.: moeten de kadastrale ken merken bevatten en wanneer het in de praktijk mogelijk is, daar aan behoorlijk te voldoen, moet dat wetsartikel ook gehandhaafd worden en niet door ministerieële voorschriften in verschillende gevallen verschillend worden toegepast. Wordt thans bij een notarieële akte een perceel verkocht, dat in de akte wordt aangeduid met een reeds vervallen kadastraal nummer, terwijl de tervisieligging van den Staat N°. 75 nog niet is afgeloopen, dan wordt de eigendomsoverdracht zoowel in de kadastrale als in de hypothecaire boekhouding gewoon toegepast. De notaris wordt niet opmerkzaam gemaakt op de gemaakte fout. Wordt evenwel in dezelfde akte door den verkooper hypotheek bedongen wegens onbetaalde kooppenningen of wordt bij dezelfde of bij een andere akte door den kooper aan een derde hypotheek op het «als voren aangeduid» perceel verleend, en komen daarna de borderellen, op die akte gegrond, ter bewaring in, dan krijgt de notaris bericht, dat de akte fout is, dat de in den regel dan reeds ingeschreven hypotheek dus nietig is, dat de inschrijving van borderellen van rectificatie, op notarieële akte van rectificatie gegrond, wordt geeischt. Nu is dit wel het gevolg van art. 1219 B. W. in verband met art. 1235, maar het voorschrift van art. 1219 B. W. is in andere woorden toch hetzelfde als dat van art. 37, 2e lid N. W. en logisch zal het zijn, dat voor alle notarieële akten ook administratief dezelfde eisch gesteld zal worden, wanneer dat in de praktijk mogelijk zal blijken. 18 Mei 1922. M. A. Hollestelle. 121

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 121