te voldoen slechts Vs bedraagt van de som, die betaald zou moeten worden voor eigendom. Ook heeft men hier en daar in Residenties een enkel perceeltje, dat is afgestaan tot wederopzeggens toe, omdat het niet gewenscht voorkwam de beschikking over dien grond voor altijd (ingeval van eigendom) of voor een bepaalden tijd (R. v. O.) kwijt te zijn, wanneer het twijfelachtig was of die grond niet voor openbare doeleinden ter beschikking moest blijven. De wijze van aanvrage, het onderzoek naar de vatbaarheid voor uitgifte enz. geschiedt op dezelfde manier als bij eigendoms- aanvragen; alleen is het niet noodig bij de aanvrage een meetbrief over te leggen en kan volstaan worden met eene duidelijke schetskaart. Het Recht van Gebruik behoort tot de onroerende zakelijke rechten en wordt als zoodanig door het Kadaster geadministreerd. Het mag niet vervreemd worden noch met hypotheek bezwaard. Zie verder art. 818-829 (865-876) B. W., die op dit Recht van toepassing zijn; alleen stelt het Gouvernement de Gebruikers vrij van het storten eener waarborgsom als in 819 (866) B. W. is voorgeschreven. Recht van Bruikleen. De Kadaster-Ambtenaar heeft in ;t geheel geen bemoeienis met dit Recht, als behoorende niet tot de onroerende zakelijke rechten en het wordt derhalve ook niet ingeschreven voor den Ambtenaar belast met de I. en O. De toekenning van het Recht geschiedt om niet zie art. 1740 1777B. W. tot wederopzeggens of voor onbepaalden tijd. De aanvrage wordt weer behandeld evenals eene eigendoms- aanvrage; alleen kan volstaan worden met eene schetsteekening in plaats van een meetbrief, die voor zoodanig doel ook niet mag opgemaakt worden. De Rechten en de Verplichtingen van den Bruikleener worden beheerscht door de betrekkelijke contracten, waarvoor de gegevens geput worden uit de beschikking, waarbij de gronden in bruik leen worden afgestaan. J. H. Raeven. (Wordt vervolgd.) 127

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 127