Dit schoone voornemen zou evenwel niet verwezenlijkt worden; het was vooral de groote Laplace, die er zich tegen verzette, omdat naar zijne meening de gewenschte «maateenheid» niet afhankelijk zou mogen zijn van de twee heterogene elementen: tijd en zwaartekracht. Reeds in hare samenkomst van 1791, III, 16 bepaalde nu de Nationale Vergadering, dat voortaan het io-millioenste gedeelte van een meridiaan-quadrant de lengte eenheid of «Meter» zou vormen, overeenkomstig het voorstel eener te dezer zake benoemde Commissie bestaande uit Borda, Lagrange, Laplace, Monge en Condorcet. Wel werd nog door Brisson voorgesteld de lengte van den secondeslinger als halve «toise» in te voeren, doch te vergeefs. Nu is de aarde geen volkomen omwentelingslichaam, de ver schillende meridianen hebben derhalve niet dezelfde lengte, in wendige en uitwendige krachten wijzigen voortdurend haren vorm, terwijl de bepaling der lengte van de aldus door de Natio nale Vergadering gedecreteerde «maateenheid» uiterst tijd- roovend is. Waarschijnlijk liet de scherpzinnige Laplace zich echter leiden door den wensch om door nieuwe graadmetingen tot beter inzicht te geraken omtrent vorm en grootte der aarde. Een eigenlijke «natuurmaat» is ook de «Meter» derhalve niet. Door Ba bin et werd daarom in de vorige eeuw het denkbeeld geopperd om de golflengte van eenen bepaalden lichtstraal als «eenheid» voor lengtematen in te voeren. Door Benoist, directeur van het «Bureau international des Poids et Mesures» te Breteuil werd nu de verhouding bepaald tusschen de lengte van den meter «prototype» bij o° C en de golflengte van den rooden lichtstraal van Cadmium in droge lucht van 150 bij den stand van den barometer van 760 m.M., volgens de interferentie-methode.1) De lengte van den meter werd uitgedrukt in het aantal golf lengten (ar) van dezen straal en omgekeerd de golflengte van dit licht in microns of millioenste gedeelten van den meter. De zeven groepen van het onderzoek gaven de volgende resultaten 129 Procès-verbaux des Séances du Comité international des Poids et Mesures, ses sion de 1907, tóme IV, pag. 47, etc.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 129