<38 grens, waar de belemmering van den dienst en benadeeiing van algemeene en Staatsbelangen begint. Dit zal zeer voelbaar worden als straks de uitvoering eener wet op de ruilverkaveling de mede werking van vele daartoe opgeleide landmeters vraagt. Eene economische aanwending der kadastrale en hypothecaire werkkrachten behoort tot doel te hebben zijdelingschen steun te verleenen aan de pogingen tot verhooging der maatschappelijke welvaart, waardoor het inkomen der bevolking stijgt, de belastingen ruimer vloeien en de herstelling van het evenwicht in het Staats budget wordt bevorderd. Die pogingen kunnen g'epaard gaan met eene belangrijke en blijvende versobering, door de werkwijze en de inrichting van het kadaster aan ingrijpende wijzigingen te onderwerpen, indien daarbij partij wordt getrokken van nieuwe methoden en van vindingen, die den handenarbeid zooveel mogelijk vervangen door apparaten en machines. De overgang zal wel eens belangrijke uitgaven vorderen, doch deze zijn spoedig weer bezuinigd, als men niet rekent over een te kort tijdsbestek. Ik zal trachten met eenige voorbeelden de richting aan te wijzen, waarin m. i. de oplossing van het vraagstuk moet worden gezocht. i°. Toepassing van photogrammetrie bij het kadaster. De theorie van de photogrammetrie werd in eene vergadering der Ver. v. K. en L., reeds 30 jaren geleden, op zeer bevattelijke wijze voorgedragen door den Heer Colpa (zie Tijdschr. v. K. en L. jaarg. 1893). Hij voegde aan zijn studie toe een overzicht der toepassingen voor verschillende doeleinden, ook voor vervaar- diging van kadastrale plans. Sinds dien tijd heeft de toepassing groote vorderingen gemaakt, vooral toen, tijdens den oorlog, de behoefte om in den kortst mogelijken tijd kaarten van het vijandelijk front en daarachter gelegen stellingen te verkrijgen, het verwerken van photo's, ge nomen uit vliegtuigen, tot ontwikkeling kwam. Na den oorlog ontstond een scherpe concurrentie in het ont werpen van apparaten en het vinden van practische methoden om, voor vredesdoeleinden, de luchtphoto's, langs optisch-mecha- nischen weg, om te werken tot nauwkeurige kaarten op elke

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 138