139 verlangde schaal. Het verst daarin gevorderd is men in Duitsch- land. In het bijzonder verdienen de aandacht de apparaten ver vaardigd door de firma Gustav Heyde in Dresden, onder leiding van Dr. Ing. R. Hugershoff, professor in de geodesie, en door de firma Zeiss te Jena onder leiding van Prof. Dr. C. Pulfrich, welke firma de apparaten vervaardigt ten behoeve van het Kon- sortium für Luftbild und Stereographik München-Berlin. Met deze zeer ingewikkelde apparaten, die eenige tienduizenden guldens kosten, wordt, door middel van lenzen en prisma's, uit twee photo's van hetzelfde terrein, een verkleind stereoscopisch beeld van dat terrein gevormd. In dit lichtbeeld wordt een merkteeken bewogen. Dit bestaat uit twee gelijkvormige kleine plaatjes, waaraan men den vorm van een luchtballonnetje heeft gegeven. Men ziet die twee stereoscopisch als één ballon, daar voor elk der beide oculairs zich één plaatje bevindt. Verplaatst men hen gelijktijdig en op onveranderlijken onderlingen afstand, op en neer, of rechts en links, dan worden die verplaatsingen door de oogen waargenomen als bewegingen der ballon in een verticaal vlak. Wordt de afstand der beide plaatjes verkleind of vergroot, dan nemen de oogen deze beweging waar als een horizontale, van dicht bij tot op oneindigen afstand. Deze drie bewegingen worden door den waarnemer teweeggebracht door met beide handen en een voet te draaien aan drie wielen. Elke draaiing geeft de maat aan van de beweging in één der drie ruimtecoördinaten, welke maten op drie telinrichtingen kunnen afgelezen worden. Door deze drie bewegingen kan men nu den ballon schijnbaar in elke richting bewegen, de onderste punt (het mandje) met elk punt van het stereoscopisch lichtbeeld doen samenvallen of daarin eiken weg, waterloop, perceelscheiding enz. doen volgen. De drie bewegingen worden geconcentreerd en overgebracht op een pot lood, dat bewogen wordt over een horizontaal vlak en daarop de horizontale projectie der doorloopen richtingen, volgens de inge stelde schaal, afteekent, met een snelheid, welke des teekenaars trekpen evenaart. Beweegt men de ballon bij onveranderlijke hoogte, zoodat de onderste punt (het mandje) steeds het glooiend terrein of de rots wand schijnt te raken, dan teekent het potlood de horizontale projectie der hoogtelijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 139