140 Aldus verkrijgt men de plattegrond van het terrein met de hoogtelijnen onder verschillen van bijv. 5 of 2V2 meter. Uit deze kaarten vervaardigt eene afzonderlijke, met genoemd Konsortium in verbinding staande, fabriek te München reliëfkaarten, als verkleinde modellen van de natuur. Deze kaarten zijn, vooral bij bergterrein, van bijzonder belang voor den ingenieur bij het ontwerpen van wegen, waterleidingen, irrigaties, spoorwegen, pijp leidingen voor petroleum, enz. In ons Indië zal zich voor deze photo-cartografie ongetwijfeld een groot veld van werkzaamheid kunnen ontwikkelen. Aan Prof. Hugershoff komt de eer toe het eerst een apparaat de Autokartograph» voor verwerking van luchtphoto's tot kaarten te hebben ontworpen en in gebruik gesteld. Prof. Pulfrich met zijn staf van ingenieurs aan de fabriek van Zeiss tracht hem te overvleugelen. Aan die fabriek werden voor verwerking van photo's, in onder ling verband, op den beganen grond genomen, reeds voor jaren apparaten vervaardigd gelijksoortig aan de latere vinding van Hugershoff (stereo-comparator, stereo-autograph). Voor photo's uit vliegtuigen bouwt zij reeds vele maanden aan een apparaat (stereo-planigraph) waarbij zooveel mogelijk alle berekeningen zullen uitgeschakeld worden. Hierdoor zou inderdaad veel tijd bespaard kunnen worden. Alvorens toch het apparaat van Hugershoff in werking te kunnen stellen moeten verschillende factoren berekend worden voor elke photo, zooals: de oriënteering der optische as van de camera, de hoek tusschen de doorsnede van het horizontale vlak door het hoofdpunt met de lengteas der photo (Verkantung) en de helling der photo met het horizontale vlak (Neigung). Daartoe moeten voor elke photo de ruimtecoördinaten van minstens drie punten bekend zijn. In een vlak land, als het onze, is de toepassing der photo- grammetrie veel eenvoudiger dan in berglandschappen. Terwijl men daar meerdere photo's, in schuinen stand van de optische as der camera, van hetzelfde terrein moet nemen, kan men hier met ééne opneming bij ongeveer verticalen asstand volstaan. Iedere photo is, indien een goede lens wordt gebruikt, een zeer nauwkeurige perspectief. Zijn daarvan de «Verkantung» en de «Neigung» gemeten of berekend, en is het landschap een hori-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 140