zontaal vlak, dan kan die perspectief door een eenvoudige projectie inrichting omgezet worden in een horizontale projectie op verlangde schaal. Van dergelijke projectie-inrichtingen (Entzerrungsapparate) bestaan er verschillende constructies, bijv. van Liesegang, Zeiss e. a. in Duitschland, van Roussilhe in Frankrijk. Reeds sinds tientallen jaren is de opmaking van kadasters van bergstreken door photogrammetrische verwerking van terrestrische photo's begonnen. In den jongsten tijd worden voor de verwoeste streken in Frankrijk photographische opnemingen uit vliegtuigen gebezigd ter vervaardiging van kaarten en uitzetting van perceel grenzen, waarbij op ruime schaal ruilverkaveling wordt toegepast. Uit den nood der tijden komt de versobering van het bedrijf tot snelle ontwikkeling. Zullen de moeielijke tijdsomstandigheden ook in ons land dwingen tot versobering van de inrichting en den dienst van het kadaster, dan moeten, om erger te voorkomen, bijtijds verouderde methoden opzijgezet en nieuwe in werking gesteld worden. Tot die nieuwe zal in de eerste plaats moeten gerekend worden de aanwending der photogrammetrie op groote schaal voor het kadaster en verwante vakken. Voor kaarten op groote schaal, waarbij nauwkeurigheid als eerste voorwaarde voorop moet gesteld worden, schijnt tegen woordig voor opneming de camera van Zeiss, met een brand puntsafstand van 50 centimeter 'en "de glasplaat met een belicht oppervlak van 24 X 3° centimeter, het meest aangewezen instru ment. Daar de schaal eener met loodrechte as genomen photo gelijk is aan: brandpuntsafstand gedeeld door hoogte, zal de op neming met die camera voor de schalen >/s000, >/2500 en 1000 moeten plaats hebben resp. op vlieghoogten van 22, 11U en V2 K.M., althans indien men belangrijke vergrooting of verkleining bij de projectie wil vermijden. Op de alluviale gronden in Nederland, dus voornamelijk in de westelijke en noordelijke provinciën, die bestaan uit horizontaal gelegen polderland, waar slooten de algemeene afscheiding vormen tusschen eigendommen en tusschen de onderdeelen daarvan, biedt de kadastreering met behulp der photo uit het vliegtuig reeds geen onoverkomelijke bezwaren meer. Slechts aanvulling door meting, vooral in de dorpskommen, zal hier en daar noodig zijn. Evenzoo is het gesteld met de vervaardiging van kaarten opzer '4'

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 141