zeekusten, met de vernieuwing van rivierkaarten, met de opmaking van grondkaarten voor de uitvoering van groote waterstaatwerken of voor ruilverkavelingen. 2°. Vernieuwing van bijbladen. Wat is het doel en het nut van het bijblad? Oorspronkelijk werd het aangelegd met het doel om een illus tratie te geven bij de geschiedenis der opvolgende indeelingen van den bodem. Het minuutplan geeft den toestand weer tijdens het ontstaan van het kadaster, het bijblad zou de opvolgende veranderingen in beeld brengen. Kwam er verandering in een perceel, reeds op het bijblad voorkomend, dan werd een tweede bijblad aangelegd, vervolgens een derde enz. Het aantal bijbladen groeide zoo onrustbarend snel aan, dat het stelsel onhoudbaar bleek. Men verzamelde toen alle veran deringen op één bijblad onder radeering van gewijzigde tusschen- toestanden. Daarmee was het doel van het bijblad gemist. Voor de geschiedenis der indeeling van den bodem moeten, sinds dien tijd, de hulpkaarten worden geraadpleegd. De wijze, waarop het eenig bijblad werd bijgehouden, bleek weinig nauwkeurig. Uit sleur werd de bij houding voortgezet, het nut is uitermate gering en bij lange na niet evenredig aan de kosten der bij houding. De landmeter stelt zijne hulpkaarten samen langs den langwijligen weg over minuutplan en vorige hulpkaarten. Toen kwam, een halve eeuw geleden, een begin van uitvoering van het denkbeeld een nieuw nauwkeurig bijblad te vervaardigen uit minuut, hulpkaarten en veldwerk en dit bijblad tot grondslag te nemen bij vernieuwing van nette- en veldplans. Dat was in een tijd toen, bij de nog weinig ontwikkelde middelen van ver keer, het in vele gemeenten gewoonte was, de komst des land meters voor de jaarlijksche rondreis af te kondigen, opdat ieder, die zijn hulp noodig had, zich kon aanmelden. De landmeter gebruikte dan het veldplan voor zijne inlichtingen, ook voor grensaanwyzingen. Spoedig daarna achtte men dergelijke grensaanwijzingen uit den booze. Voor eene juiste grensbepaling behooren de veldwerken te 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 142