worden geraadpleegd en voorzoover geen voldoende meetgetallen aanwezig zijn, vervaardigt de landmeter, ook al is een nieuw bij blad aanwezig, voor het speciaal geval uit minuutplan en hulp- kaarten een aftrek voor grafische uitzetting. Hij herhaalt dus voor dergelijk geval het werk, reeds voor alle perceelen ter ver nieuwing van het bijblad verricht. Ook voor grensuitzetting heeft het nieuwe bijblad dus zijn doel gemist. Intusschen bracht elk jaar voor elke gemeente een nieuwe reeks hulpkaarten en veldwerken en omvang en kosten der ver nieuwing van het bijblad zijn in progressieven zin grooter geworden. Nu zijn onlangs nieuwe voorschriften voor die vernieuwing verschenen. Een leek op ons gebied zal vermoeden dat hiermede, nu alles roept om bezuiniging en die nieuwe voorschriften uit gaan van een Minister van financiënwel op groote bezuiniging zal zijn aangestuurd. Zijne onderstelling is zeer logisch en toch heeft hij het glad mis. De kosten worden, in plaats van ver minderd, belangrijk verhoogd. In plaats van uitzondering, zal de langwijlige vernieuwing door kaarteering regel worden. Met welk doel? Zeker niet om opnieuw te pogen, den landmeter te voorzien van een kaart voor grensbepaling. De Minister heeft zelfs zoo weinig vertrouwen in de nauwkeurige bijhouding van het bijblad, dat voor alle nieuwe bijbladen, op enkele weinig bewerkelijke na, wordt voorgeschreven, op een potloodaftrek daarvan, later, als weer de vele veranderingen of de materiëele toestand van een blad vernieuwing eischen, het geheele bijhoudingswerk over al de intusschen verloopen jaren nog eens over te doen en zoo periodiek steeds weer. Altijddurende vernieuwing van bijbladen alzoo. Nogmaals: met welk doel? Met welk nut? Ten behoeve van het publiek geschiedt het niet, want voor vervaardiging van uittreksels uit het plan is het netteplan aan gewezen en, zooals gezegd, voor grensuitzetting wordt het bijblad niet gebruikt. Bestaat dan het nut alleen hierin, dat de landmeter, een ietwat nauwkeuriger grondslag vindt in het bijblad dan in het nette- of veldplan ter opmaking zijner hulpkaarten, die later toch niet voor de samenstelling van een tweede nieuw bijblad zullen gebruikt worden? '43

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 143