Men make zich toch van die meerdere nauwkeurigheid geen overdreven voorstelling. Zij is gering vergeleken bij de ver hooging van nauwkeurigheid, die door photogrammetrische ver nieuwing bereikt kan worden met veel minder kosten, terwijl men daarbij een plan «up to date» verkrijgt. Wordt bij die vernieuwing het kadaster tevens administratief ingericht als het Dierensche en een bijhouding voorgeschreven overeenkomstig de voorstellen der Staatscommissie 1906, dan worden groote vereen voudigingen in de inrichting en bijhouding van de hypothecair- kadastrale boekhouding bereikt en de belangen van het publiek beter gediend. Men vrage zich daarom af, is de ietwat grootere nauwkeurig heid, te bereiken door de vernieuwing van de bijbladen, die toch altijd belast blijven met fouten [en met de onnauwkeurigheden van de minuutplans, de tonnen gouds waard, die er voor zijn uitgegeven en nog uitgegeven zullen worden? Deze vraag treft een kadastraal geloofsartikel in het hart. De stelling n.l.: dat in de grafische voorstelling der meet- getallen de hoogst bereikbare nauwkeurigheid moet worden nage streefd, wordt door vele kadasterambtenaren beschouwd als een soort axioma, dat geen bewijs behoeft. Naar mijne meening heeft, op het keerpunt waarop we zijn aangeland, niets méér behoefte aan bewijs dan juist bovenstaande stelling. Wie meent genoeg te bewijzen met aan te toornen, dat er eenige nuttigheid ligt of kan liggen in verhooging der nauwkeurigheid, draagt uilen naar Athene. Wat bewezen moet worden is, dat de publieke belangen daarmede worden gediend in die mate, dat de kosten niet stijgen boven het nut. Welnu, juist in de gevallen dat het kadastrale plan buiten gewone diensten zou kunnen bewijzen als grondslag voor onder nemingen, zooals: ruilverkaveling, onteigening, inhoudsbepaling binnen de werkelijke grenzen van eigendom e. d., laat het ons in den steek, wegens ontoereikende nauwkeurigheid, al heeft men het bijblad van het begin tot het einde gekaarteerd. Mijne overtuiging is deze dat de publieke belangen alleen behoor lijk kunnen behartigd worden door en tijdens vernieuwing van het kadaster en tevens dat de vernieuwing het eenige doeltreffende middel is om het kadaster duurzaam in stand te houden met veel minder kosten dan tegenwoordig voor het oude kadaster noodig is. 144

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 144