145 De staking der vernieuwing is een stap op den verkeerden weg. Indien die staking voor onafzienbaren tijd zal worden volgehouden, dan betwijfel ik of de jaarlijksche bijhouding van het oude kadaster wel de twee millioen gulden waard is er thans aan besteed en of het niet beter is alsdan het kadaster af te schaffen. Het kadaster zal eenvoudig en bewijskrachtig zijn,- of het zal niet zijn. Mijne conclusie is daarom: schaf de bijbladen af en draag aan het daardoor vrijkomend personeel op de photogrammetrische vernieuwing van het kadaster, straks verbonden met ruilverkaveling. Met die afschaffing zou nu wel is waar met één pennestreek worden weggeworpen het resultaat der noeste vlijt van velen onzer kadasterambtenaren en onzer voorgangers, doch voor de logica der feiten en motieven moet men niet terugdeinzen. A de grands maux de grandes remèdes. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Bezuinigd moet er worden en hier is het middel dat, in plaats van de belangen, bij het kadaster betrokken, te schaden, deze zelfs zal behartigen, als de vrijkomende werkkrachten voor vucht- dragenden arbeid, voor ruilverkaveling en vernieuwing van het kadaster worden aangewend. Men werpe mij niet tegen, dat ook bij Dieren bijbladen zijn opgemaakt. Dit is slechts schijnbaar zoo. Dit zoogenaamde bijblad, door van Riel later gedoopt met den juisteren naam «werkplan», is een gekaarteerde minuut, waarop ook de veran deringen in de eigendomsgrenzen worden gekaarteerd. De zoo genaamde minuut is slechts een lichtdruk en op de hulpkaarten worden de eigendomsgrenzen uit het werkplan gekopieerd. 3°. Vervaardiging van kopieën veldwerk. De vervaardiging van veldwerk-kopieën, door middel van car bonpapier, heeft ongetwijfeld voordeelen, doch de verwachte be zuiniging is er niet door verkregen. Slechts enkele landmeters zijn in staat, zonder tijdverlies, met het «Hüttensche» apparaat duidelijk veldwerk te leveren, de meesten besteden er meer tijd en daardoor allicht meer kosten aan dan er mede worden bespaard op het werk van den teekenaar. Anderen maken de kopie op het kantoor, dus het werk van den teekenaar overnemend. Het systeem schijnt ook nog geenszins algemeen te zijn ingevoerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 145