Bij eene beschouwing over het nut der veldwerkkopie in ver houding tot de kosten kan daarom het systeem Hütten worden uitgeschakeld. Uit een statistiekje, voor de 5e divisie opgemaakt, blijkt dat een teekenaar gemiddeld per dag 3V2 a 4 veldwerk-kopieën ver vaardigd. Hieruit valt gemakkelijk af te leiden dat een kopie gemiddeld ongeveer f 2.50 kost. Neemt men aan, dat van deze kopieën later gemiddeld 1 proc. voor 'controle wordt geraadpleegd en meer zal het wel niet zijn sinds voorgeschreven is dat elk veldwerk controlematen moet bevatten voor hoofdscheidingen dan komt elke raadpleging op f 250 te staan. Rekent men verder dat de kans op het in het ongereede raken van een minuut-veldwerk eveneens 1 proc. is en dat van die verloren minuten later 10 proc. door een land meter zouden geraadpleegd zijn, dan komt het nut der aanwezig heid van een kopie op f 2500 aan kosten te staan. Bestond er geen middel om de kosten tot een fractie van de tegenwoordige terug te brengen, ik zou geen oogenblik in twijfel zijn of tot afschaffing der veldwerk-kopieën behoort te worden overgegaan, Dat middel echter is misschien te vinden in het photografeeren van veldwerken. Bijzonder practisch lijkt me het apparaat bekend als Goerz-Kontophot. Daarmee kunnen in één dag veel meer veldwerken worden gekopiëerd dan door een teekenaar in een jaar. Boven lichtdruk heeft het apparaat allerlei voordeelen. Het kopieert onmiddellijk naar het origineel zonder een plaat, en nagenoeg in denzelfden tijd één kopie van 100 veldwerken als 100 kopieën van een veldwerk. Het kopiëert niet alleen van O. I. inkt, maar met gelijke scherpte van schrijfinkt, onverschillig van welke kleur. Zelfs van 'potloodaanteekeningen, die niet al te flauw zijn, levert het vrij duidelijke kopieën. Men kan er ook gebruik van maken voor uittreksels uit de plans, desgewenscht vergroot of verkleind, die het oppervlak van 33 X 33 centimeter niet overschrijden, verder om de over- en inschrijving in de openbare registers te vervangen door photo- grafische reproducties, enz. Nog één stap verder en ook de vernieuwing van plans geschiedt photografisch. Eenige voorbeelden van veldwerkkopieën, die ik te Berlijn liet t4ó

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 146