van den stand van den zeespiegel kan worden veroorzaakt door verschillen in luchtdruk en de overheerschende windrichting. De stand van den kwikbarometer kan op onze kust tot 8 c.M. afwisselen, wat eene standverandering van den zeespiegel van 1,09 Meter, tengevolge zou moeten hebben, doch wegens de traagheid van het water is het hoogteverschil in werkelijkheid geringer. De invloed van den wind op het niveau der Noordzee kan worden' onderscheiden in een algemeenen invloed, welke het water van den Atlantischen Oceaan in de Noordzee stuwt en de geheele Noordzee derhalve opzet of omgekeerd en in een localen invloed, waardoor het Noordzeewater van de eene kust naar de andere wordt gestwd. Jhr. F. C. Ortt komt in zijne verhandeling: «De Invloed van Wind- en Luchtdruk op den Zeestand te Helder» tot de gevolgtrekking, dat de algemeene invloed minstens 6,5 maal grooter is dan de locale en dat in het geval, dat over het ge heele Atlantische Oceaangebied absolute windstilte heerschte, de hoogte van het gemiddelde halftij te Helder vermoedelijk ongeveer 16 c.M. lager zou zijn dan thans In de Oostzee kan de stand van den zeespiegel te Memel vaak 0,5 M. hooger zijn dan te Swinemünde. Eene jaarlijksche schommeling in den stand van den zeespiegel wordt verder veroorzaakt door de met de jaargetijden verande rende temperatuur en het wisselende zoutgehalte van het zeewater. Wanneer het soortelijk gewicht bij 17,5° C. een dui zendste, d. i. het zoutgehalte 0,001228 geringer wordt, dan zal de waterspiegel, om met het buitenwater evenwicht te kunnen maken, eenduizendste deel van de diepte hooger moeten worden. Het zoutgehalte van de Noordzee is 3,4 dat bij den Helder 3,02%,2) waardoor de zeespiegel aan den Helder 4 c.M. hooger staat dan in het midden van de Noordzee. Het zoutgehalte bij de Lemmer is 0,64%, het water staat dientengevolge hier 13 c.M. hooger dan bij den Helder. Van meer beteekenis zijn echter de periodieke hoogteverande- 15 Tijdschrift van het Kon. Instituut van Ingenieurs, 1897/8, Blz. 82. 2J J. C. Kamaer. De daling van den Bodem van Nederland. Tijdschr. Kon. Inst. v. Ing. 1907/8, blz. 35.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 15