BEZUINIGING BIJ HET KADASTER EN HET DOOR- DRUKSYSTEEM «HÜTTEN». In het artikel «Bezuiniging bij het Kadaster», verschenen in de 5de aflevering jaargang 1922 van dit Tijdschrift wordt door den schrijver, den Heer I. Boer Hzn. de aandacht gevestigd op een viertal punten ter oplossing van het bezuinigingsvraagstuk. Het zal den aandachtigen lezer niet ontgaan zijn, dat in punt 3 een sedert eenigen tijd gebruikelijke werkmethode: het vervaar digen van kopie-veldwerk tegelijk met het oorspronkelijke volgens het doordruksysteem «Hütten» geen genade vindt in de oogen van den schrijver. Na zijn uiterst korte kritiek (zie de negen regels druk op blz. 145 onderaan) komt de Heer Boer tot de conclusie, dat bij een beschouwing over het nut der veldwerkkopie in verhouding tot de kosten het systeem «Hütten» kan worden uitgeschakeld, terwijl in deze kritiek geen plaats kon worden ingeruimd voor aan de practijk ontleende argumenten en bewijzen tegen het systeem. Nu kan men zich in vele gevallen veilig bij een uitspraak van den Heer Boer neerleggen. Daarin schuilt echter het gevaar, dat men bij gemis aan eigen oordeel en ervaring maar al te gemakkelijk het gezag van den bekwamen schrijver erkent en zonder onderzoek diens uitspraak accepteert. Deze uitspraak kan in dit geval echter niet aanvaard worden door die lezers, welke zich op grond van eene practijk van twee jaren een juist oordeel over de werkwijze hebben kunnen vormen. In de divisie Zutphen wordt het systeem reeds geruimen tijd toegepast. In 1920 werd ermede aangevangen door de landmeters in Zutphen en Almeloo; in 1921 volgden de landmeters te Deventer en sedert 1 Januari 1922 wordt in deze divisie uitsluitend het doordruksysteem gebezigd. Op laatstgenoemden datum werd n.l. ingevolge ministeriëele machtiging door den Ingenieur-Verificateur te Zutphen de nieuwe werkwijze in plaats van de oude op de drie kantoren verplichtend gesteld. De Heer Boer zal het met mij eens zijn, dat het oordeel van hen, die al geruimen tijd op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 161