bevolen. Daar dit oordeel op het huishoudelijk gedeelte der ver gadering werd uitgesproken, is hiervan de Heer Boer helaas geen getuige geweest. Ook het resultaat van de enquête, in het «Regierungs-Bezirk Münster» reeds in het jaar 1913 gehouden, waarbij van 26 kadaster-ambtenaren zich slechts één tegen het systeem verkiaarde (zie blz. 95 van jaargang 1920 van het Tijd schrift) verdient hier nog eens te worden herhaald, terwijl mij door Duitsche collega's verzekerd is, dat tot heden nog steeds het systeem met de meeste ingenomenheid wordt toegepast. Tegenover den schrijver en enkele andere ambtenaren moet ik de noodzakelijdhsid der kopieën volhouden sedert ze, om te kunnen voldoen aan art. 77 I. K,, te velde worden meegenomen en dus kunnen zoek raken. Zoolang het maken van kopie-veldwerk is voorgeschreven voldoet het doordruksysteem op de meest oeconc- mische wijze aan deze verplichting. Aan het bezwaar, dat het dunne papier bij de opberging en te velde gemakkelijk omkrult, kan worden tegemoet gekomen door voor de kopie dikker papier van dezelfde goede kwaliteit te nemen en deze als volkomen gelijkluidend in het veld mede te nemen en de dunne exemplaren, waarop geschetst is, bij het kopie-veld werk op te bergen. De bezuiniging, waartoe de toepassing in de divisie Zutphen heeft geleid, is daar reeds duidelijk te constateeren. Het onttrek ken van twee teekenaars aan de assistentie der landmeters te Zutpben en te Almeloo naar aanleiding der bezuinigings-circulaire van 17 December 1921 bleek geen bezwaren op te leveren. Reeds in den loop van 1921, in welk jaar het systeem op die kantoren al werd toegepast, konden deze ambtenaren worden gemist. Zij werden met andere werkzaamheden belast en zijn thans aangewezen voor de in deze divisie zoo hoog noodige bijbladen-vernieuwing. Deze vernieuwing zal, zoolang in het huidige Kadaster moet worden voortgewerkt, (wie durft zich te wagen aan een voor spelling wanneer 's lands financiën de opbouwing van een Kadaster op geheel nieuwe grondslagen zullen gedoogen?) bij de samen stelling der hulpkaarten belangrijke oeconomische en technische voordeelen opleveren. Dat niettegenstaande het aantal landmeters in deze divisie werd ingekrompen een grootere hoeveelheid werk kon worden afgedaan dan in voorafgaande jaren, komt zeer zeker voor een deel op rekening van het algemeen toegepaste door- i63

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 163