28 komt, waarin de ambtenaarspositie weer meer begeerd zal worden, en 't zou toch al te gek zijn, als er weer, als vroeger bij 't adspirants- examen, go candidaten voor 10 plaatsen kwamen. Dit is het grootste bezwaar der tegenwoordige lange proef periode, dat men ieder die zich aanmeldt, moet aannemen. Als voorbeeld ter illustreering der toestanden, die uit dit ontbreken van toelatingseischen kunnen ontstaan, denk ik mij 't geval van een vader, die zijn zoon, als volontair op een kadasterkantoor, wat oppervlakkige landmeetkundige kennis op laat doen, en hem 's avonds iessen laat geven. Na afloop der 10 maanden na al of niet aan het vergelijkend onderzoek te hebben deelgenomen, ver trekt zoonlief naar Indië, waar de opgedane kennis voorwaarde was voor 't verkrijgen der al een jaar in 't vooruitzicht gestelde betrekking van opzichter op een plantage. Iets dergelijks brutaals zal wel zelden voorkomen. Toegegeven. Maar één keer is al te veel, en in elk geval de mogelijkheid bestaat. Voorwaarde voor toelating tot de studie in Wageningen is aanleg en geschiktheid. Welnu: aanleg en gesehiktheid worden niet aangeleerd. Ze bestaan, of ze bestaan niet. De taak van den leidenden landmeter is, die eigenschappen te constateeren, en niet ze te scheppen. En als ze niet bestaan, is de tijd, nadat dit feit geconstateerd is, door den leeraar aan den leerling besteed, ver loren. En bestaan ze wel, dan zijn er geen 10 maanden noodig, deze toch niet erg verscholen hoedanigheden te «ntdekken. Men moet dus de jongelui, die na een veel korter periode dan 10 maanden de gewenschte kwaliteiten niet vertoonen, van de kantoren ver wijderen. Deze lange periode geeft geen grooter zekerheid van beoordeeling. Ook zal menig landmeter, na zoo'n lange voor bereidingsperiode, uit gevoelsoverwegingen, in een twijfelgeval terugschrikken voor 't woord ongeschikt, dat zijn candidaat on geveer een jaar achteruitzet, en liever de beslissing laten aan de commissie, die toch uitzoeken, d.i. uitsluiten moet. Iets derge lijks (als dat verwijderen) had vroeger ook bij 't adspirantsexamen plaats, toen aan jongelui, die een bijzonder slecht schriftelijk examen gedaan hadden, de raad gegeven werd, niet aan het mondeling examen deel te nemen. Toen werd alleen een raad gegeven, nu zou m.i. beslister optreden noodig zijn. Ook voor de candidaten is 10 maanden te lang. Ze houden zich overdag bezig met landmeetkundig kadastraal werk, (wat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 28