34 nader te bezien. Wel behandelt het wetsontwerp alléén de begin selen- en wordt aan een te ontwerpen algemeenen maatregel van bestuur overgelaten, die beginselen uit te werken en de noodige voorschriften te geven, waarnaar publiek en ambtenaren zich zullen hebben te gedragen; misschien is het daardoor juist moge lijk, dat vanuit de praktijk gegeven wenken worden gevolgd bij het opstellen van dien maatregel van bestuur. Laten we even in hoofdtrekken nagaan, hoe op het oogenblik de wettelijke bepalingen omtrent de levering en bezwaring van schepen zijn. Art. 309 bepaalt, na eerst nog verklaard te hebben, dat schepen roerende goederen zijn: «Echter kan de levering van zeeschepen, hetzij geheel of bij gedeelten, niet anders geschieden, dan bij akte, overgeschreven in de daartoe bijzonderlijk bestemde open bare registers.» Art. 310 t/m. 312 bepalen de wijze van verkoop van schepen in het buitenland aan vreemdelingen, van gerechtelijken verkoop en van den overgang van den eigendom onder de lasten en be houdens de voorrechten, in volgende artikelen vermeld. Volgens art. 319 is de verkooper verplicht, aan den kooper opgaaf te doen van alle bevoorrechte schulden. In art. 313 wordt een lange reeks bevoorrechte schulden opge noemd, terwijl volgens art. 315 na die wettelijk bevoorrechte schulden nog bevoorrecht zijn: i°. De onbetaalde kooppenningen, benevens de renten over de laatste twee jaren. 20. De inhoud van pand- of verbandbrieven op het schip. Deze schulden zijn slechts bevoorrecht, als ze bij akte bedongen zijn, houdende het beloop der schuld en rente, en ingeschreven in het register, in art. 309 vermeld. De rang dezer bevoorrechte schulden wordt geregeld door den dag der inschrijving. Zijn de hiervoor genoemde bepalingen blijkens het opschrift van den titel alléén toepasselijk op zeeschepen, art. 748 be paalt, dat schepen, die de rivieren en binnenwateren bevaren en tevens van fouten 's lands komen of naar buiten lands be stemd zijn, als zeeschepen worden beschouwd, waarop toepasselijk zijn de bepalingen der vorige titels, dus ook die van art. 309 en volgende. Art. 750 bepaalt, dat op de binnenschepe7i de voorschriften van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 34