37 Bij de mede voorgestelde aanvulling van art. 570 B. W. worden: «schepen of aandeelen van schepen» genoemd onder de roerende goederen, die niet tot den inboedel behooren. Thans behooren de schepen tot de meubelen of het huisraad, (art. 570 en 571, B.W.) In de artikelen 310 t/m 318 y. worden neergelegd de begin selen, volgens welke de regeling der scheepsboekhouding zal worden getroffen door een algemeenen maatregel van bestuur. In de beginselen komt eene grondige wijziging. Thans staat ons scheepsregister open voor: I. Zeeschepen volgens art. 309. II. Schepen, die als zeeschepen beschouwd worden volgens artikel 748; III. Binnenschepen boven een bepaalde grootte, volgens art. 750. Deze drie soorten van schepen worden alle op dezelfde wijze teboekgesteld in één register. Het ontwerp splitst de schepen, die teboekgesteld kunnen worden in 4 soorten. (Schepen beneden 50 M3. bruto inhoud kunnen niet teboekgesteld worden.) I. Zeeschepen, met uitzondering van visschersschepen. II. Visschersschepen. III. Schepen, die overeenkomstig art. 748 als zeeschepen be schouwd worden. IV. Binnenschepen. Het is de bedoeling thans drie afzonderlijke registers aan te leggen namelijk: i°. Het Scheepsregister voor Nederlandsche Zeeschepen. 2°. Het register voor Visschersschepen. 3°. Het register voor de onder III en IV genoemde schepen. 1. Het Scheepsregister is het voornaamste. Art. 314 zegt: «Er wordt onder den naam van scheepsregister een openbaar register gehouden voor de teboekstelling van Ne derlandsche schepen en van schepen welke hier te lande worden gebouwd, metende ten minste 50 M3. bruto-inhoud. De inrichting van dit register en al wat daarmede in verband staat, wordt nader geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur.» Volgens art. 310 zijn in art. 314 uitsluitend «zeeschepen» be doeld, terwijl art. 318 x de artikelen 311 t/m 314 en 318 t. niet van toepassing verklaart op visschersschepen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 37