De teboekstelling in het scheepsregister is verplicht. De eisch, waaraan voldaan moet worden, is dat het schip een Nederlandsch schip is. Art. 311 zegt in het eerste gedeelte wanneer dit het geval is. «Daarvoor moet het schip öf geheel aan Nederlanders toebehooren öf voor ten minste twee derde gedeelte aan Neder landers en voor het overige gedeelte aan ingezetenen van het Koninkrijk, terwijl de boekhouder, zoo die er is, een in Nederland wonende Nederlander moet zijn.» De scheepvaart heeft zich in den laatsten tijd zoodanig ont wikkeld, dat het niet veel meer voorkomt, dat één persoon of enkele personen tezamen eigenaren van zeeschepen zijn. De kapitalen, benoodigd voor het reede rij bedrijf worden te groot en het wordt regel, dat voor de exploitatie van één schip een Naamlooze Vennootschap wordt opgericht. Zeer kapitaal krachtige lichamen alleen kunnen meerdere schepen in de vaart hebben. Aan dezen toestand moet de wet zich noodzakelijk aanpassen. Als men den eisch gesteld heeft, dat een Nederlandsch schip voor ten minste 2h gedeelte aan Nederlanders en voor het overige aan ingezetenen moet toebehooren, moet de wet bepalen, wanneer vennootschappen onder firma, commanditaire vennootschappen en naamlooze vennootschappen als Nederlanders en als ingezetenen beschouwd zullen worden. Dit nu doet het 2e gedeelte van art. 311. «Onder Nederlanders worden begrepen: i°. in het koninkrijk gevestigde vennootschappen onder een firma en commanditaire vennootschappen, waarvan alle hoofdelijk aansprakelijke vennooten Nederlanders zijn; 2°. volgens de Nederlandsche wet opgerichte, in het konink rijk gevestigde naamlooze vennootschappen, waarvan hetzij de meerderheid der aandeelen toebehoort aan Nederlanders en tevens de meerderheid der bestuurders en der commissarissen in Neder land wonende Nederlanders zijn, hetzij, indien de aandeelen aan toonder luiden, alle bestuurders en alle commissarissen in Neder land wonende Nederlanders zijn. Onder ingezetenen van het Koninkrijk worden begrepen: Dezelfde bepalingen als voor Nederlanders, met dit verschil, dat in plaats van «Nederlanders» wordt gelezen: «ingezetenen van het koninkrijk.» 38

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 38