In elk geval moet de zetel van het scheepsbedrijf in Neder land gevestigd zijn.» Veel is er gestreden over de rechtsvraag, of een Naamlooze Vennootschap een nationaliteit kan hebben en de opvatting, die aan art. 311 ten grondslag ligt, werd lang niet algemeen aan vaard. Thans heeft de rechtsgeleerde wereld zich voor het meerendeel bij die opvatting neergelegd en de voorgestelde be palingen als praktisch aanvaard. (Men zie b.v. de debatten over dit onderwerp op de juristenvergadering in Maastricht). Bij de eerste teboekstelling van een zeeschip zal nauwkeurig moeten worden onderzocht, of volgens de bepalingen van art. 311 het schip als een Nederlandsen schip kan beschouwd worden. De bewijzen daarvan zullen moeten worden overgelegd en streng zal de hand gehouden moeten worden aan de gestelde eischen. De algemeene maatregel van bestuur zal waarschijnlijk de stukken opnoemen, die overgelegd moeten worden. Het geboekt zijn in het scheepsregister geeft het recht de Nederlandsche vlag te voeren, het ingeschreven schip zal de be scherming van den Nederlandschen Staat genieten, een voor de uitreis gewaarmerkt afschrift van het scheepsregister, afgegeven door den ambtenaar, die met de boekhouding van het scheeps register belast is, kan den dienst doen, »dien nu de zeebrief ver richt. Zonder een dergelijk afschrift mag dus de vlag niet ge voerd worden, en is scheepvaart practisch onmogelijk. Nu er zulke rechten aan het ingeschreven zijn in het register verbonden zijn, eischt de wet, dat ten duidelijkste blijke, dat het een nationaal belang is, dat in het schip beschermd wordt. Geheel anders zijn de eischen, op het oogenblik gesteld om een zeebrief van den Minister van Landbouw, Handel en Nijver heid te krijgen. Het uitreiken van den zeebrief is in 't geheel geen bewijs, dat eenig Nederlander eenig belang heeft bij de vaart van het schip. De wet van 28 Mei 1869 Stbl. n°. 96 regelt de afgifte der zeebrieven en volgens art. 2 dier wet worden zeebrieven afge geven voor zeeschepen, voor meer dan de helft toebehoorende aan: <a. Ingezetenen van Nederland. b. Vennootschappen onder een firma of bij wijze van geld schieting, gevestigd in Nederland, mits minstens de helft der vennooten onder de firma of minstens de helft der hoofdelijk 39

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 39