aflevering volgens art. 311 geen Nederlandsche schepen meer zijn. Art. 313 bevat bepalingen, die voorkomen, dat een klein ge deelte der eigenaren van het schip door verkoop aay niet-Neder- landers of niet-ingezetenen van hun aandeel, het schip van zijn Nederlandsche nationaliteit zouden kunnen berooven tegen den wil van de medeeigenaren. Voor een dergelijke overdracht wordt vereischt de toestemming van alle medeeigenaren. (Bij iedere overdracht van een gedeelte moet aan den ambte naar, met de boekhouding belast, een en ander duidelijk blijken. Is de toestemming door de medeeigenaren niet verleend, dan is de verkoop nietig en geen uitboeking van het schip zal dienten- volge mogen plaatsvinden.) Indien, buiten het geval van overdracht, door eigendomsover gang van een aandeel het schip ophoudt een Nederlandsch schip te zijn, (b.v. door vererving van een aandeel) dan heeft ieder medeeigenaar het recht, gedurende 6 maanden nadat de overgang te zijner kennis is gekomen, dit aandeel te naasten, mits daardoor het schip Nederlandsch blijve. (Eveneens hebben de medeeigenaars recht van naasting, indien het schip zou ophouden Nederlandsch te zijn, doordat één der eigenaars zijn nationaliteit verliest of ophoudt ingezeten te zijn. Het is dus niet voldoende, dat bij de teboekstelling het schip Neder landsch is, bij eiken overgang van een gedeelte moet blijken, of het schip Nederlandsch gebleven is. Dit nu is alleen te beoordeelen, wan neer ook alle overgangen openbaar gemaakt worden en steeds op het scheepsregister de laatste toestand van het geheele schip kan waar genomen worden. De artikelen 315 t/m 318a geven aan, wat in het register moet worden aangeteekend en wat de 'gevolgen zijn. Art. 315 en 316 betreffen de openbaarmaking van de eigen domsoverdracht. Art. 317 die van den eigensdomsovergang, anders dan door overdracht. Art. 315 luidt: «Eigendomsoverdracht van schepen en schepen in aanbouw, genoemd in 't vorig artikel, en van aandeelen in zoo danige schepen en schepen in aanbouw, alsmede vestiging en overdracht van vruchtgebruik op zoodanige schepen, schepen in aanbouw of aandeelen in schepen -werkt niet tegen derden, tenzij deze daarmee van elders bekend zijn, zoolang de boeking daar van in het scheepsregister niet heeft plaats gehad. 4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 41