in het buitenland, kan in het eerste geval de hoogste ambtenaar van het burgerlijk bestuur ter plaatse, waar de handeling is ver richt, en in het tweede geval de consulaire ambtenaar, binnen wiens ressort de handeling is verricht, op verzoek van partijen, telegrafisch eene voorloopige boeking vragen. Deze verliest haar kracht, indien zij niet binnen zes maanden door eene definitieve boeking is gevolgd. In het scheepsregister zal het schip dus voorloopig tenaamge- steld worden van den verkrijger, de noodige aanteekeningen zullen moeten doen zien, dat de boeking nog niet definitief is. Op den ouden eigenaar zal eveneens moeten blijken, dat deze het schip misschien even terug op naam zal krijgen, wanneer binnen 6 maanden niet ingekomen zal zijn de akte, in art. 315 2e lid bedoeld. De algemeene maatregel van bestuur zal wel eenige voorschriften bevatten omtrent den inhoud van het telegrafisch verzoek. De voorschriften van art. 315 en 316 zullen wel opgevolgd worden, daar de nieuwe eigenaar te veel belang heeft bij be hoorlijke tenaamstelling, om die zaak niet in de puntjes in orde te doen maken. De wetgever wil, dat ook de overgangen, anders dan door overdracht beslist in het scheepsregister zullen worden aangeteekend en zelfs zal in het wetboek van strafrecht bij het voorstelde art. 447bis een strafbepaling in het leven worden ge roepen voor het niet voldoen aan het voorschrift van art. 317. Dit luidt aldus: «Indien de eigendom van een in het scheeps register ingeschreven schip of van een aandeel daarin is over gegaan anders dan door overdracht, of indien het vruchtgebruik is verkregen of overgegaan anders dan door vestiging of over dracht, is de verkrijger verplicht zijne rechtsverkrijging binnen 6 maanden in het scheepsregister te doen boeken met inacht neming van de voorschriften, daaromtrent te geven in den alge- meenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 314». Volgens nieuw art. 447 bis "W. v. Str. kan hij, die niet aan de verplichting, opgelegd in art. 317, voldoet, gestraft worden met een boete van ten hoogste duizend gulden. (Als voorbeelden van overgangen zonder overdracht kunen we noemen: erfopvolging en huwelijk). Ook geheel nieuw is de bepaling van art. 318: «Indien in rechte een bevel tot boeking of tot aanvulling, wijziging of door haling eener inschrijving wordt gevorderd, kan aanteekening van 43

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 43