4 door eene schier den geheelen Oceaan omgordende reeks van slenken; langs de Aleuten, Japan (Tuscaroradiepte) de Lin-Kiu Eilanden, de Philippijnen (waar de grootste totnogtoe bekende diepte van 97^8 M. werd gelood op 40 Mijlen ten Oosten van de kust van Mindanao), de Palau-eilanden, langs het in den laatsten tijd politisch zooveel omstreden eiland Yap, langs Guam, Nieuw-Pommeren, de Salomons-eilanden, de Nieuwe He- briden, de Tonga- en Kermadec-eilanden en eindelijk langs de Cordilleras der kusten van Chili, Peru en Mexico. Langs de kusten van den Atlantischen Oceaan treedt echter slechts éénmaal eene dergelijke diepzee-slenk op en wel langs de verzonken Cordilleras der Antillen, waar op 80 Mijlen Noord waarts van de kust van Porto-Rico de grootste diepte van den Atlantischen Oceaan, n.l. 8536 M. werd gelood. Eene eigenaardigheid van den Atlantische Oceaan is verder de ongeveer in het midden over schier de geheele lengte van Noord tot Zuid voorkomende Y-vormige drempel, waarop ook de Azoren, St. Paul, Ascension, Tristan da Cunha, Gough en Bouvet zijn gelegen. Met inbegrip van het onder den antarctischen ijskap bedolven Zuidpool continent bedraagt de gemiddelde hoogte der vaste landen boven het zeevlak slechts ruim 700 M. De verhouding tusschen de gemiddelde hoogte der Continenten en de gemiddelde diepte der wereldzee is dus ongeveer als 13,3. Het volume van het boven den zeespiegel verheven land be draagt ongeveer I04-I06 K.M3. en dat van het water der wereldzee ongeveer 1330.IO6 K.M3.; de volum everhouding tusschen land en water is dus als 112,8, zoodat al het boven den zeespiegel verheven land ongeveer 13 maal in den schoot der wateren plaats zou kunnen vinden. Wanneer de massa der Continenten tot op een zeker niveau het «gemiddelde schorsniveau» zeewaarts werd gevoerd, zoodat het water de aarde overal even hoog kon bedekken, dan zou deze wereldzee eene diepte hebben van ongeveer 2600 M. Geweldig is derhalve het overwicht der watermassa ten opzichte van het daarboven verheven gedeelte der aardschors, zooals ook blijkt uit de hieronderstaande «Hypsographische Kromme der Aardoppervlakte», waarbij de ordinaten de hoogten van het land en de diepten der wateren weergeven in verband met de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 4