hoord. Deze laatste bepalingen mogen niet in strijd zijn met reeds regelende wetten of Koninklijke besluiten en dus zeer zeker niet met het R.R., de zoogenaamde grondwet van Indië. Onnoodig is het te vermelden, dat Indië thans een niet wet gevend doch adviseerend openbaar lichaam bezit tde Volksraad ingevolge eene aanvulling van het Reg. Reglement, waarvan de leden worden gekozen door de Locale Raden*, (te vergelijken met de Gemeenteraden en Provinciale staten in Nederland.) In dit College zijn ook het Kadaster en aanverwante zaken ter sprake gekomen, die eene gezonde critiek waardig zijn en waar over later beschouwingen zullen volgen. De evolutie, die zich in Indië op staatsrechterlijk gebied vol trokken heeft en doorgaat zich verder te ontwikkelen, zullen we langzaam maar zeker zien voltrekken op Agrarisch gebied. Dan zullen eischen gesteld worden aan het Kadaster, waarmede men thans reeds dient rekening te houden en waarvoor men zich moet wapenen. De werkkring van het Kadaster hier in Indië hebben we in plaats van zich verder te ontwikkelen, zien afbrok kelen, en hiertegen dient front gemaakt te worden, opdat het Indische Kadaster zijn plaats inneme, die het toekomt. Afstand in Eigendom. De bevoegdheid van den Gouverneur-Generaal tot verkoop van doi?ieingrond vloeit voort uit het bepaalde bij de eerste twee alinea's van art. 62 R.R. en is ingevolge art. 8 van het Agr. Besluit beperkt tot kleine stukken grond, ieder eene oppervlakte van 10 Bouws niet te boven gaande, welke bestemd zijn tot uit breiding va?i steden en dorpen en tot het oprichten van inrichtingen van nijverheid. Aan deze beide beperkingen moet, naar de bedoeling van den wet gever, geen te limitatieve strekking worden gegeven. Voorts bestaat er geen bezwaar tegen om aan een bepaald persoon meer dan 10 Bouws in verschillende, bij afzonderlijke meetbrieven omschreven, elk die uitgestrektheid niet overtreffende, stukken te verkoopen. Iedereen zonder onderscheid van landaard kan eigendom ver krijgen tegen betaling aan het Gouvernement van den koopprijs, berekend naar de door het Hoofd van Gewestelijk Bestuur vast gestelde tarieven, waarvan echter afwijking is toegelaten, wanneer daartoe aanleiding bestaat, echter nooit om niet. Ook de Inlander kan op deze wijze Westersch eigendom verkrijgen. 52

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 52