59 de omliggende punten, de correcties, welke aan de richtingen en log. afstanden aangebracht moeten worden bij den overgang van het aard oppervlak naar de kaart, en verder de omschrijving benevens de cen- treeringselementen voor de zoogenaamde stationspunten. De verzamelstaten zijn met oostindischen inkt gesteld op doorschijnend papier, zoodat het gemakkelijk is daarvan voor zooveel noodig reproducties te maken. Voor de groepen Zeeland en Zuid-Limburg zijn de verzamelstaten zoo goed als volledig gereed. Stcrrekundige plaatsbepaling. Het jaar 1920 was buitengewoon- ongunstig voor de waarnemingen, zoowel door de ongekend lange periode van slecht weer en door de ongestelheid van den waarnemer, als door de gedeeltelijke afbraak van de vlak bij het waarnemingsgebouwtje gelegen sterrewacht, die vaak door steenstof de waarnemingen onmogelijk maakte. In de verschillende maanden waren de waarnemingsavonden Februari 4 met 47 sterreparen. Maart 2 26 April 2 24 Augustus 3 26 September 4 22 October 8 60 De herleiding der waarnemingen uit vroegere perioden is bijna geheel voltooid, zoodat de einduitkomsten spoedig kunnen worden opgemaakt. Slingerwaarnemingen. De ingenieur Dr. Vening Meinesz hield zich in het eerste gedeelte van het jaar bezig met het rekenwerk en met de voorbereiding voor de publicatie van het wetenschappelijk verslag. In de maanden Mei tot Augustus maakte hij een rondreis, waarbij de stations Sambeek, Ubags- berg, Maastricht, Sittard, Weert, Oirschot, Blerick en Deurne werden bezet. Op een tweede reis, in de maanden October tot December voerde hij waarnemingen uit op de stations Winschoten, Hoogenveen, Heeren veen, Buitenpost, Workum, Helder, Hoorn, Haarlem, Amsterdam, Gouda, Oldenzaal en Apeldoorn. Beide reizen werden aangevangen en besloten met waarnemingen op het hoofdstation de Bilt. Op alle stations werd de gang van den tijd meter afgeleid door waarneming der draadlooze seinen, gegeven door den Eiffeltoren te Parijs, waarbij gebruik werd gemaakt van den door de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum geleverden toestel met draadraam. De waarnemingen werden volgens het gewone schema met de invarslingers en den toestel van Stückrath uitgevoerd. De tijdmeter

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 59