78 wij voor oogen hebben. Belangrijke eigenschappen der figuren blijven bewaard, de collineatie, de evenwijdigheid, de verhouding waarin de punten eenzelfde lijn verdeelen; de inhoud der figuren is een eenvoudige functie van de oorspronkelijke inhoud. Een belangrijke vraag is nog niet beantwoord. Wat komt er van de hoeken terecht? Wij beschouwen een cirkel in het .v, y vlak, daarin een middellijn. Deze cirkel wordt in het alge meen in het u,v vlak als ellips afgebeeld, de middellijn als rechte, het middelpunt van den cirkel als middelpunt van de ellips. Ik trek in den cirkel koorden loodrecht op de middellijn. Deze worden in de afbeelding evenwijdige lijnen. Zij worden alle door het beeld van de middellijn middendoor gedeeld. De koorde in den cirkel, die tevens middellijn is, wordt afgebeeld door één der evenwijdige lijnen, nl. die welke door het middelpunt der ellips gaat. Uit de definitie die men gewoonlijk van twee toe gevoegde middellijnen der ellips geeft, blijkt onmiddelijk, dat de beelden van de twee besproken middellijnen in den cirkel, zijn twee toegevoegde middellijnen van de ellips. Laat men nu in den cirkel het systeem van de twee loodrecht op elkander staande middellijnen draaien om het middelpunt, dan heeft men bij iederen stand van dit systeem, als beeld een ander paar toege voegde middellijnen der ellips, die telkens andere hoeken met elkander maken. Van de toegevoegde middellijnen eener ellips is er een enkel paar, dat loodrecht op elkaar staat, nl. de groote en de kleine as der ellips. De lengteveranderingen in deze richtingen zijn tegelijk extremen. Wij concludeeren dus. Door de transformatie ondergaan de verschillende richtingen in het vlak draaiingen; de grootte van de draaiing hangt af van de richting. Een rechte hoek zal alleen dan recht kunnen blijven, wanneer zijn beenen de richting volgen van die middellijnen van den cirkel, die als hoofdassen eener ellips worden afgebeeld. H. F. van Riel. (Wordt vervolgd,)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 78