Art. 3182 bepaalt, «Hypotheek wordt verleend bij authentieke akte, waarin duidelijk wordt aangewezen: de schuldenaar, de schuldeischer, het bezwaarde schip volgens de teboekstelling in het scheepsregister, het beloop der inschuld of van het geopende kredietde bedongen rente, alsmede het bedrag, waarvoor de hypotheek wordt verleend. Hypotheken hebben geen kracht, zoolang de boeking daarvan in het scheepsregister niet heeft plaats gehad». Kan thans scheepsverband gevestigd worden zoowel bij onder- handsche als bij authentieke akte, (slechts bij uitzondering wordt hiervoor de onderhandsche akte gebezigd), in het vervolg zal, evenals bij hypotheek op onroerend goed, de authentieke akte vereischt zijn. Het artikel is moderner dan de overeenkomstige bepalingen in het B. W. voor de hypotheek. De krediet-hypotheek wordt hier wettelijk erkend, het geopende krediet treedt in de plaats van: het bedrag, der inschuld. De beginselen van specialiteit en publiciteit zijn zoo streng mogelijk doorgevoerd. Alleen de beginselen van de scheepshy- potheekstelling zijn weer in de wet neergelegd, de algemeene maatregel van bestuur zal voorschrijven, hoe de boeking in het scheepsregister zal plaats hebben. Zal weer de inschrijving plaats hebben door inlevering van borderellen of zal een afschrift der akte van hypotheekstelling ingeleverd moeten worden? In overeenstemming met het voorstel van de Staatscommissia voor de herziening van de wetgeving op de Registratie enz. van 1906 mogen we verwachten, dat de inlevering van een afschrift der akte zal moeten plaats hebben. De overschrijving dezer akte zou,dan moeten gebeuren ten kantore der scheepsbewijzen. Laten we hopen, dat een stap verder zal worden gegaan en overlegging van twee gelijkluidende akten zal worden geëischt, waarvan eén exemplaar, op daarvoor ingericht papier, zal kunnen worden in gebonden. Daardoor zou de overschrijving kunnen vervallen. De registergewijs, b.v. per 200 stuks, ingebonden akten kunnen de registers van overschrijving vervangen. De wettelijke bepalingen laten ruimte voor dergelijke voor schriften. Ook de akten van eigendomsoverdracht van schepen zouden aldus behandeld kunnen worden. Zoomin bij deze akte als bij die van scheepsh)^potheekstelling is «overschrijving in de registers» voorgeschreven, zooals dit in art. 671 B. W. voor de 8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 80