85 de nationaliteitsbepalingen. De visschersschepen behoeven niet in het register ingeschreven te zijn om de Nederlandsche vlag te mogen voeren; het Nederlandersschap van deze schepen wordt onnoodig geoordeeld door den wetgever. De niet verplichte teboekstelling heeft alleen waarde voor de regeling van de eigendomsoverdracht en voor het vestigen van de scheepshypotheek. Daarvoor is het register gewenscht en in elk geval moet een visschersschip teboekgesteld zijn, eer het met hypotheek bezwaard kan worden. Is het niet gebeurd, dan wordt het schip als een gewone roerende zaak beschouwd. Een schip is zeer bewegelijk en zeer gemakkelijk kan men den eigendom kwijtraken als het schip niet ingeschreven is. Voor de ingeschreven visschersschepen is het positief stelsel ook geldig. Al is het in een afzonderlijk register, waarin met gelet behoeft te worden op de nationaliteit, voor deze schepen zal een zelfde soort boekhouding als voor de gewone zeeschepen moeten worden ingevoerd; de artikelen 315 t/m 318, 318a t/m 318 s, 318 u en 318 w zijn toepasselijk. Voor deze schepen is het ook tegenwoordig regel, dat zij met teboekgesteld worden, voordat de eigenaar er een verband op wil vestigen. In de toekomst zal dit dus zoo blijven, met dit verschil evenwel, dat het dan ook volgens de wet zal zijn; thans is de levering van zeeschepen zonder overgeschreven akte niet wettig (zie art. 309, 2« lid). De geheele hiervoor behandelde reeks van bepalingen is niet toepasselijk op schepen aan het Rijk of eenig openbaar lichaam toebehoorende, die tot den openbaren dienst zijn bestemd. Hiertoe behooren: oorlogsschepen, politie- en loodsvaartuigen. 3. Thans rest ons de behandeling van de teboekstelling van: Schepen, overeenkomstig art. 748 als zeeschepen beschouwd en Binnenschepen. Tusschen het eerste en het tweede lid van art. 748 wordt ingevoegd een nieuw tweede lid: «De art. 311 t/m 314, 3'6 en 318^ zijn op deze schepen en vaartuigen niet van toepassing. Er wordt een afzonderlijk register gehouden voor de teboekstelling van dezelve, voor zoover zij ten minste 50 M3. bruto-inhoud hebben

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 85