88 inrichting van drie afzonderlijke registers. Dit kan nu geheel in t groot worden opgevat en aan elke bewaring kan een drie dubbel stel registers met bijbehoorende hulpregisters worden inge richt; 't kan ook wel eenvoudiger. M. i. kan één stel hulpregisters aan elke bewaring voor de drie registers gebruikt worden. Over de wenschelijkheid, dat geen overschrijving meer plaats had, maar praktische nummering en op berging (b.v. door inbinding) van de ingeleverde akten, schreef ik reeds. De inrichting van afzonderlijke registers zou dan kunnen be staan in het aanleggen van drie kaartenstelsels. De Zeeschepen- kaarten, gemerkt met een Z, de Visschersschepenkaarten, gemerkt met een V, en de andere kaarten gemerkt met een B. Verschillende kleuren voor de kaarten is ook aan te bevelen. Elk schip krijgt bij zijn eerste teboekstelling, evenals nu, een nummer, geheel zooals thans is voorgeschreven, voor het nummer wordt geplaatst de letter Z, V of B, en voor het schip wordt aangelegd een Stamkaartwaarop vanaf de eerste teboekstelling tot het laatste oogenblik toe de verschillende toestanden van het schip voorkomen. Op de eene zijde van de kaart blijft voldoende ruimte, om naams- en grootte veranderingen te kunnen bijhouden aan het hoofd, daaronder komen de tenaamstellingen van het schip. Aan de andere zijde kunnen alle hypotheken met de meest belangrijke bijzonderheden worden geboekt, terwijl ook van de bijzondere bepalingen van beschikkingsbevoegdheid op de kaart zal moeten blijken. Kleine naamkaarten zoowel voor schepen als voor eigenaren kunnen dienst doen als klappers. Een dergelijk stelsel is zeer eenvoudig in zijn toepassing en ik hoop, dat men bij het maken van de nieuwe voorschriften niet streng zal vasthouden aan het woord «register,» maar een ruimeren uitleg zal geven, waardoor voor de schepen zal ingevoerd worden: «De boekhouding in kaartstelsel». Voor een schip is het al zeer eenvoudig; het blijft de zelfstandig heid, die het van den beginne was; wordt er b.v. door hermeting wijziging in de grootte gebracht, of wordt aan het schip een nieuwe naam gegeven, dat is alles bijzaak. De stamkaart bevat als naam: het «Tenaamstellingsmetkof Teloekstèlhngsmerk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 88