dat door den scheepsmeter of op diens aanwijzing moet worden aangebracht, hetzij door branding, beiteling of anderszins. Aan brenging van het merk alléén door «branding» is m.i. uit den tijd. «Teboekstellingsmerkis m.i. een beter woord dan Brandingsmerk. De naamkaarten voor personen en schepen kunnen aan elke bewaring voor de drie soorten van schepen dienen, aan de drukke schepenkantoren zou men desverlangd, de scheepsnaamkaarten kunnen splitsen. Of de algemeene maatregel van bestuur de drie soorten van schepen aan alle kantoren zal doen tenaamstellen? Misschien dat aan sommige kantoren tot nog toe weinig schepen teboekgesteld zijn, toch verdient het aanbeveling aan elke bewaring de gelegenheid tot teboekstelling te laten. Waar nu geen scheeps werven zijn, kunnen ze komen en het moet het publiek zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt worden, de schepen in de registers te krijgen en 't liefst zal men hierbij zich vervoegen aan het dichtst bijgelegen kantoor. Het is gewenscht, dat een ingeschreven schip teboekgesteld blijft aan het kantoor, waar het voor de eerste maal is ingeboekt; het teboekstellingsmerk worde als hoofdkenmerk van het schip steeds vermeld in alle akten op het schip betrekking hebbende. Een afzonderlijk artikel (XII) in het wetsontwerp is gewijd aan den overgang van de oude tot de nieuwe boekhouding. Volgens dit artikel zal geheel de overgang van de oude tot de nieuwe boekhouding geregeld worden bij den algemeenen maat regel van bestuur. Bij de inrichting der nieuwe scheepsregisters zullen in de eerste plaats ingeschreven moeten worden de thans teboekgestelde schepen, die ervoor in aanmerking komen. De op die schepen rustende verbanden zullen als scheepshypotheken moeten worden geboekt en het oude register zal vanaf een be paalden datum niet meer bijgehouden worden. Als slotbepaling van het onderwerp lezen we: «Deze wet treedt in werking op een nader door Ons te bepalen dag. Vooraf kunnen de art. 311, 312, 314, 3182, 318748 2<= lid en 750 i°, (alsmede artikel XI der overgangsbepalingen) door Ons worden in werking gesteld, voor zooverre dit noodig is voor de samenstelling der nieuwe scheepsregisters.» Geheel de overgang zal dus door den algem. maatregel van bestuur worden geregeld. Het verdient aanbeveling, te bepalen, dat alle teboekgesteld 8g

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 89