8 derden kiezen van den Mammouth werden daar gevonden, evenals postglaciaal veen (moorlog). Eene rijzing van den bodem van een 30-tal Meters zou vol doende zijn om zoowel de Doggersbank als het grootste ge deelte van de tusschen deze bank en de Nederlandsche kust liggende deelen der Noordzee droog te leggen en Nederland zou dan slechts van de Doggersbank zijn gescheiden door den langs den steilen Zuidrand dier bank liggenden «Zilverkuil» («Outer Silver Pithet oude diluviale stroombed van den Rijn, den reuzenstroom van Midden-Europa, waarvan destijds zoowel de rivieren van Oostelijk Brittannië als van Westelijk Germanië tot aan de Elbe bijstroomen waren. De wisselende mate van verijzing onzer planeet moet nood- wending van invloed zijn op den stand van den zeespiegel. Een belangrijk gedeelte toch van den watervoorraad der aarde is vast gelegd in de polaire ijskappen; het inlandijs der Noorde lijke poolstreken heeft eene oppervlakte van ongeveer 2.I06 K.M2., terwijl de ijsbedekking rondom de antarctische pool eene oppervlakte beslaat van 13.io6 K.M2. De alpine-gletschers van alle werelddeelen hebben gezamen lijk nog slechts eene oppervlakte van ongeveer 0,07.106 K.M2. en zijn dus van weinig beteekenis in vergelijking met de reus achtige uitgestrektheid der polaire ijskappen, die samen eene oppervlakte bedekken van ongeveer 15.io6 K.M2. De oppervlakte van het polaire inlandijs staat tot de oppervlakte der Continenten in verhouding van I 10, tot de grootte der wereldzee als I 24 en tot het totale oppervlak der aarde als 1 34. Het soortelijk gewicht van ijs is 0.9167, zoodat voor elke meter, waarmede de polaire ijsbedekking- in dikte toe- of afneemt, de zeespiegel M. of 3.8 c.M. daalt of rijst, wanneer het 24 ijs althans zuiver en zonder scheuren en holten is. Voor de drooglegging van de Noordzee, tusschen de Doggers bank en de Nederlandsche kust, waarvoor zooals wij boven hebben gezien eene verlaging van den zeespiegel van ongeveer 30 M. noodig zou zijn, zou derhalve de dikte van het polaire inlandijs moeten toenemen met M. of ongeveer 750 Meter,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 8