9° schepen in een der nieuwe registers zullen worden overgenomen, wanneer belanghebbenden daartoe aan den bewaarder inleveren een eenvoudig verzoek, vergezeld van de bewijzen, dat voor de zeeschepen aan art. 311 en voor de binnenschepen aan art. 748-2e lid is voldaan. (Nederlanderschap of ingezetenschap der eigenaren). Voor de zeeschepen zal aan een dergelijk voorschrift vlot worden voldaan, daar het afschrift van het register den dienst van zeebrief zal doen en dus onmisbaar is. Om van de andere schepen de reeds teboekgestelde te kunnen overboeken, zou een eenvoudige scheepstelling kunnen dienen. Ieder schipper worde verplicht, op een bepaalden dag een opgaaf in te vullen omtrent het schip, dat hij bevaart. Naam en domicilie van den eigenaar (zoo mogelijk met datum van geboorte), naam, soort en grootte van het schip en mededeeling of dit al of niet is teboekgesteld en zoo ja, waar en hoe. Blijken de opgaven omtrent een teboekgesteld schip juist, dan kan dit worden overgebracht met de erop rustende verbanden. Aan de bepalingen omtrent de teboekstelling worde bekendheid gegeven in voor de eenvoudige schippers duidelijke taal; er worde gewezen op de voordeden van de teboekstelling en men make het den schippers gedurende een bepaalden tijd gemakkelijk, hun schip te doen teboekstellen, door b.v. een verminderd tarief voor de fnerking van het schip vast te stellen. Na de inrichting der registers aan de bewaringen zal moeten volgen: het inrichten van een centraal bureau. Reeds eerder merkte ik op, dat het m. i. voldoende is, wanneer dit centraal bureau de belanghebbenden kan verwijzen naar het kantoor, waar zij de gewenschte inlichtingen kunnen krijgen. Het inrichten van een geheel dubbele boekhouding lijkt nu thans zeker on- noodig. Als de persoonsnaamkaarten en de scheepsnaamkaarten aan het centraal bureau maar in de puntjes bijgehouden zijn, kan dit zijn dienst verrichten. De vermelding van den datum van ge boorte van de verkrijgers is daarvoor van het grootste belang. (Bij vennootschappen kunnen hiervoor andere gegevens in de plaats komen). De persoonsnaamkaarten kunnen ook aan het centraal bureau voor de drie registers gezamenlijk dienen, de scheepsnaamkaarten kunnen het beste voor de drie registers afzonderlijk ingericht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1922 | | pagina 90