houden, omdat door de niet evenwijdigheid van voor- en achter- vlak verteekening van het beeld plaats heeft; beter is daarom het gebruik van plan-parallel geslepen «geelschijven», die echter nog al duur zijn. Bij de luchtphotografie is bij het photografeeren op grooten afstand het gebruik van de «geelfilters» noodzakelijk, omdat zij de blauwe stralen van het nevelwaas tegenhouden, waardoor de contrastwerking wordt vergroot en het beeld derhalve in scherpte wint, doch ook bij het viseeren op korteren afstand kan onder sommige omstandigheden een «geelfilter» goeden dienst bewijzen. T. POLÊE. VASTE PUNTEN VOOR HET KADASTER. II. Het kadaster is eene instelling, die met behulp van kaarten en registers den eigendom van onroerend goed beschermt. Die kaarten geven op verkleinde schaal de indeeling van het terrein weer. Daarop komen voor: alle eigendomsgrenzen, de voornaamste cultuurgrenzen, ook die welke geen eigendomsgrenzen zijn, en de plattegrond van de gebouwen. Die kaarten zijn niet onberispelijk, afstanden daarop uitgepast sluiten niet altijd met de maten, welke men bij nameting bekomt, in sommige terreinen laat dat zelfs zeer veel te wenschen over en dat maakt daar helaas ook de perceelgrootten onbetrouwbaar, omdat deze, zooals men weet, oorspronkelijk altijd en bij de bij houding in den regel, werden gevonden met behulp van de factoren van berekening, welke van de kaart werden uitgepast, maar er is door groote herzieningen en hermetingen reeds heel wat aan die kaarten verbeterd en in de zeer slecht sluitende gedeelten redt men zich bij de in kaart brenging van nieuwe grenzen en huizen door de gemeten maten in te deelen in evenredigheid met de op de kaart uitgepaste maten en door aan de meting voor die kaarteering te verbinden een meting voor de onafhankelijke berekening der grootten. Op die manier verkrijgt men kaarten, die alleen op het oog den terreinstoestand goed weergeven, en voor de perceelen toch de juiste grootten. I02 Zie Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, Jaargang 1920, blz. 58 enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 102