op de aanwijzing van partijen te velde, gesteund en bekrachtigd zoo mogelijk door hun schriftelijke eigendomsbewijzen. Sedert dien zijn echter de meeste perceelen wel reeds een of meer keeren van eigenaar verwisseld en zijn er van die over drachten akten opgemaakt en aan het kadasterkantoor overge schreven, waarin de ligging der verkochte perceelen door het noemen van gemeente, sectie en nommer, waaronder deze op de kadastrale kaart bekend stonden, is aangewezen. Die wijzigingen in den eigendom werden in de leggers overgenomen, daardoor steunt thans de tenaamstelling in de leggers, op eenige weinige uitzonderingen na, op de verklaring van partijen in die akten. Kaart en legger te zamen wijzen dus, behoudens materieele fouten, de eigenaren aan en de perceelen die hun toebehooren, steunende daarbij op authentieke gegevens en waarborgen op die wijze den eigendom van onroerend goed. Van den driebond akte, kaart, legger kan op een gegeven oogenblik alleen de akte desnoods wel gemist worden, alleen de legger ook wel, maar de kaart is een niet te vervangen, integreerend deel van elke combinatie, wanneer de kaart verloren ging dan zou het grondcrediet be denkelijk gaan wankelen en hadden bedrog en roof vrijer spel, al bleven ook alle akten van overdracht en alle leggers gespaard. Goed is het daarom, dat, behalve de exemplaren van de kaart aan de kadasterkantoren berustende, er bovendien nog een exem plaar daarvan aan de bureaux der gemeentebesturen aanwezig is en waard is dat exemplaar om met de grootste zorg te worden in goeden staat gehouden en bijgewerkt. Voor den dienst van het kadaster zijn op 34 plaatsen in ons land kantoren gevestigd, onder elk daarvan ressorteert een aantal bepaald aangewezen gemeenten, de leggers en kaarten van die gemeenten worden aan de betrokken kantoren bewaard. De ambtenaar aan wien die bewaring aan zoo'n kantoor is opge dragen draagt den zeer juist gekozen titel: Bewaarder van het Kadaster, hij heeft voor hulp bij de boekhouding den steun van een ambtenaar, wiens titel is: Boekhouder van het Kadaster. Een afdeeling van het kadaster vormt de boekhouding op de hypotheken en erfdienstbaarheden. Zooals in de akten van over dracht de ligging van het verkochte perceel wordt aangewezen 104 J) Officieel: Bewaarder van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepsbewijzen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 104