io5 door de kadastrale aanduiding n.l. gemeente, sectie en nommer, wordt ook in de akten tot vestiging van hypotheek of van erf dienstbaarheden de ligging van de bezwaarde perceelen op .dezelfde wijze kenbaar gemaakt. Voor de boekhouding op de hypotheken, die niet in de kadastrale registers is ondergebracht, beschikt de Bewaarder over een amb tenaar, wiens titel is: Beëedigd klerk. Een overschrijvingsregister bevat de afschriften van de akten van overdracht en die betrekkelijk de erfdienstbaarheden, een inschrijvingsregister de afschriften van vestiging van hypotheek. De splitsing in 2 boekhoudingen, de kadastrale voor den eigen dom, berustende op perceel en naam van den eigenaar, de hypo thecaire voor de bezwaring van den eigendom, berustende op perceel en naam van den onderzetter, heeft o. a. deze belangrijke voordeelen, dat i°. overlading van de kadastrale registers wordt voorkomen, 20. de controle gemakkelijker kan plaats vinden, 3°. het publiek vlugger kan worden bediend. Want het kadaster, grondslag voor den eigendom en van de bezwaring van den eigendom, vervult nog een bediening. Het is ook grondslag voor de verdeeling der grondbelasting, in den legger komt bij elk perceelnommer ook voor, behalve soort van eigendom en grootte, de belastbare opbrengst in evenredigheid waarvan die belasting wordt verdeeld. Een ambtenaar belast met de schatting, wiens titel isControleur van de grondbelasting, verstrekt daarvoor de gegevens. Zal het kadaster zijn diverse functies goed vervullen dan is in de allereerste plaats noodig, dat de perceelen, die het onderwerp der overeenkomsten uitmaken, in de akten met de juiste kadastrale nommers worden aangeduid. Helaas struikelt daarover nu juist het geheele systeem, hec schijnbaar stevige gebouw zakt in elkaar, Terminus valt van zijn voetstuk. «Dat men voor de vaststelling van de gerechtigden bet kadaster «klakkeloos zal kunnen volgen zooals art. 3 van het Ned. «Ontwerp op de Ruilverkaveling verlangt is, vooral in streken «waar ruilverkaveling dringend noodig is, een ijdele waan. De voorschriften ter bijhouding dier Ï7istelling geven daarvoor niet tde mi7iste waarborg, (v. Riel, lector hoogeschool Wageningen, «inaugureele rede 8 Oct. 1919)».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1923 | | pagina 105